Anasayfa Blogger Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark
0

Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark

Alan Adı ve Web Hosting Arasındaki Fark
70
0

Çoğu zaman kullanıcılar bir alan adı ve web barındırma arasındaki farkın ne olduğunu bilinmiyor? Birçok yeni başlayanlar bunun iki ayrı şey olduğunu bilmiyorlar. Bu makale ​​kılavuzunda bir alan adı ve web barındırma arasındaki farkı açıklayacağım.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, insanların web sitenizi ziyaret etmek için tarayıcının URL çubuğuna yazdıkları web sitenizin adresidir.

Başka bir deyişle, web siteniz bir evse, etki alanı adınız onun adresi olacaktır.

Şimdi ayrıntılı açıklamaya girelim.

İnternet, temelde kablolar aracılığıyla birbirlerine bağlı dev bir bilgisayar ağıdır. Bunları kolayca tanımlamak için, her bilgisayara IP Adresi adı verilen bir dizi dizi atanır.

Bu IP adresi, noktalarla ayrılmış rakamların birleşimidir. Tipik olarak, IP adresleri şuna benzer:

192.168.xx.x

Bilgisayarların bu sayıları tanımlamaları ve hatırlamaları sorun olmaz. Bununla birlikte, insanlar internette web sitelerine bağlanmak için bu numaraları hatırlayıp kullanamazlar.

Bu sorunu çözmek için alan adları icat edildi.

Bir alan adı, web sitesi adreslerini hatırlamayı kolaylaştıran kelimeler içerebilir.

Şimdi internette bir web sitesini ziyaret etmek isterseniz, bir dizi sayı girmeniz gerekmez. Bunun yerine, kolay hatırlanabilir bir alan adı yazabilirsiniz, örneğin bilionmu.com

Web Hosting Nedir?

Web hosting, web sitenizin tüm dosyalarının bulunduğu bir yerdir. Aslında web sitenizin evi gibidir.

Bunun hakkında düşünmek için iyi bir yol, alan adı, evinizin adresi ise o zaman web barındırma, o adresin işaret ettiği gerçek evdir. İnternetteki tüm web siteleri, web barındırma gerektiriyor.

Birisi bir tarayıcıda alan adınızı girdiğinde alan adı, web barındırma şirketinizin bilgisayarının IP adresine çevrilir. Bu bilgisayar web sitenizin dosyalarını içerir ve bu dosyaları kullanıcıların tarayıcılarına geri gönderir.

Alan Adları ve Web Hosting Nasıl İlgili?

Alan adları ve web barındırma iki farklı hizmettir. Ancak, web sitelerini mümkün kılmak için birlikte çalışırlar.

Temel olarak bir alan adı sistemi, sürekli olarak güncellenen devasa bir adres defterine benzer. Her etki alanı adının arkasında, web sitesinin dosyalarını depolayan web barındırma hizmetinin bir adresi vardır.

Alan adları olmadan, insanların web sitenizi bulması mümkün değildir ve web barındırma olmadan bir web sitesi oluşturamazsınız.

Web Sitesi kurmak için neye ihtiyacım var? Alan Adı veya Web Hosting?

Bir web sitesi oluşturmak için hem bir alan adı hem de web hesabı barındırma alacaksınız.

Tek başına bir alan adı satın almak, yalnızca belirli bir alan adını belirli bir süre (genellikle 1 yıl) kullanma hakkını verir.

Web sitenizin dosyalarını depolamak için web barındırma gerekiyor. Barındırma yaptıktan sonra alan adı ayarlarınızı güncellemeniz ve web barındırma servis sağlayıcınıza yönlendirmeniz gerekir.

Onları birlikte almam gerekiyor mu? Yoksa onları ayrı ayrı satın alabilir miyim?

İki farklı firmadan alan adı ve web hosting satın alabilirsiniz. Ancak, bu durumda DNS ayarlarını düzenleyerek alan adınızı web barındırma şirketinize yönlendirmeniz gerekecektir.

Öte yandan, aynı şirketten alan adınızı ve web barındırma satın aldıysanız, alan adı ayarlarını değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca aynı kontrol panelinde her iki hizmeti de yönetmek ve yenilemek daha kolaydır.

(70)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir