Anasayfa Blogger Blog nasıl açılır: Adım adım blog kurulumu.
0

Blog nasıl açılır: Adım adım blog kurulumu.

Blog nasıl açılır: Adım adım blog kurulumu.
338
0

Yeni bir blog mu başlatmak istiyorsunuz? Bu harika! Bu yazımda adım adım blog kurulumunun ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Blog kurulumu ve Blog yazarlığı harika bir eğlencedir, aynı zamanda bir blog ile kendinizi benzersiz bir şekilde ifade edebilir, kendinizi bir uzman olarak yetiştirebilir ve hatta para kazanabilirsiniz.

Blog yazmaya yeni başladıysanız, buradaki yazım tam size göre. Uzman olmanıza gerek yok, basit bir kaç ayarlamayla profesyonel bir blog sitesi kurabilirsiniz.

Bu nedenle, bu sayfayı sizin için hazırlayıp mükemmel bir wordpress blog sayfası nasıl oluşturulacağını anlattım.

Bir blog oluşturmak için:

 1. Bir blog platformu seçin.
 2. Bir alan adı kaydettirin ve barındırın.
 3. Bloğunuzu tasarlayın.
 4. Yayınlar ve sayfa ekleyin.

Bugün bloğunuzu oluşturmaya hazır mısınız? Tamam, hadi gelin birlikte yapalım.

1. Adım: Doğru blog platformunu seçin (WordPress)

Blogunuzun nasıl görüneceği konusunda endişelenmeye başlamadan önce, blog yazma platformunuzu seçmeniz gerekecek.

Seçilecek çok şey var. WordPress, Tumblr, Blogger ve daha pek çok farklı blog platformuyla bir blog oluşturabilirsiniz …

Bununla birlikte, bugün WordPress kullanan 72 milyondan fazla aktif kullanıcı bulunduğu göz önüne alındığında, hangi platformun patron olduğu açıktır. Hatta kendi bloglarım ve sitelerim WordPress bloglama platformuyla inşa edildi. İşte nedeni:

 • Herkesin kullanması için ÜCRETSİZ (başka birçok blog platformunun sunmadığı temalar, düzenleme ve eklentiler dahil).
 • Kurmak süper kolay.
 • Güvenli; WordPress her zaman yazılımlarını güncelliyor ve her şeyi sağlam ve güvenli tutuyor; bu nedenle blogunuzun saldırı saldırılarına maruz kalması endişesi nadiren var. Hiç şüphe yok ki Facebook, NASA ve hatta üniversite blogları WordPress kullanıyor.
 • Oldukça özelleştirilebilir. Kartvizit ve abonelik kutularından, blog performansını ve daha fazlasını geliştiren eklentilere kadar, blogunuza daha fazla işlev katan yüzlerce ücretsiz tema ve eklenti bulunmaktadır.

Bu özelliklere sahip iken diğer blog platformlarını kullanmak zaman kaybından başka bir şey değildir, bence bugüne kadar ki özelleştirme seçeneklerine sahip öncü platform şüphesiz WordPress’tir. Özellikle yeni başlamışken.

Neden ücretsiz bir blog platformunda bir blog oluşturmamalısınız?

Hiç şüphesiz WordPress blog’unuzu kendiniz ev sahipliği yapmanız gerekir .

Bir düşünün – bildiğiniz blog siteleri veya başarılı blog yazarları, örneğin “bilionmu.com” gibi kendi alan adları yerine “bilionmu.freeblogs.com” gibi ücretsiz bir blog sitesi kullanıyorlar mı?

Sadece bu değil – ücretsiz blog platformlarının da diğer sorunları var – şunlar gibi …

 • İçeriğini kontrol edemiyorsun – bloglama platformu yapıyor. Seni her an ve ne sebeple olursa olsun kapatabilirler.
 • Blogunuzun web adresi, seçtiğiniz akıcı, markalı bir adres yerine hatırlaması çok zor(yourfreeblog.blogspot.com gibi) olacaktır.
 • Birçok ücretsiz bloglama platformunda reklam yayınlamanıza izin verilmez , bu da blog yazarak para kazanmanın daha zor olmasını sağlar.

Bu sınırlamaların tümü WordPress blogları için geçerlidir. Bunun için istediğiniz şey, bir WordPress bloğunu kendiniz ev sahipliği yapmak ve tüm sınırlamaları almadan aynı yazılımla!

Yerinizde olsam, ilk günden itibaren kendi alanımda kendini barındırılan bir blog ile başlardım. Böyle bir blog hazırlamak sandığınızdan daha kolay ama daha pahalı.

Alan adı ve web barındırma sağlayıcısı bulma

Burası heyecanlı bir bölüm! Kendi alan adınız ve alan adınızı barındıran yani bir blog oluşturmak için iki şeye ihtiyacınız olacak:

Alan adı – Bu, insanların sizi tekrar tekrar buldukları kişisel blog adresiniz olacaktır. Örneğin, Google’ın Etki Alanı www.Google.com’dur. Yeni bloğunuzun alan adı www.YourBlogName.com olacak. Bir alan adı maliyeti genellikle yılda 8-10 $ ‘dır.

Web hosting – Bu, blog adresinizin ve blogdaki içeriğin bulunduğu, bilgisayarda ayrılmış bir bölüm olucaktır. Web barındırma olmadan alan adınızı kullanamazsınız. Bunu, tüm içeriğinizi bloğunuzu depolayan bir bilgisayar sabit sürücüsü olarak düşünün (resimler, blog yayınları vb.). Web barındırma maliyeti genellikle ayda 15-20 $ arasında bir yerdedir.

2. Adım Alan adımı nereden bulabilir ve barındırmalıyım?

Barındırma söz konusu olduğunda, önemli olan sadece iki şey vardır.

 • Sayfa yükleme hızı – Bloğunuzun yüklenmesi için geçen ortalama süre (saniye olarak).
 • Çalışma zamanı % 99,9’u yeterli değildir (ayda 42 dakika kesinti gerçekleşir). % 100 hedeflensin.

Farklı web sağlayıcıları barındıran yüzlerce firma var. Hepsi size benzer bir fiyatla benzer bir hizmet sunuyor (alan + barındırma) ancak hizmeti aldıktan sonra karşılaşılan sorunların çözümünde firma yetkililerinden yardım alamıyorsunuz veya geç yardımcı olunuyor. Bu bir problem!

Şimdi, blog yazan platformların temellerini inceledik, artık yürüyüşe çıkma zamanı geldi! Bir sonraki adımla, bloğunuzun kurulumunu ve çalışmasını sağlayacağız.

1. Bloğunuz için bir Alan adı seçin

İyi bir alan adı nasıl seçebilirim?

Kötü bir alan adı seçmek blogcuların gördüğü en yaygın hatalardandır. İyi bir alan adı seçtiğinizden emin olun …

1. Hatırlanması Kolay –  Saçma bir isim, örneğin büyü yapmak kötü bir şey veya kısa çizgilerle dolu uzun bir isim seçmeyin. “Www.best-tech-gadgets-in-the-world.com” başkasının kafasına takılmayacak, akla gelen kısa ve anlamlı “www.bilionmu.com” gibi bir şey.

2. Eşsiz ve Tanımlayıcı –  Kendinizi ve neyi önem verdiğinizi yansıtan bir isim olmalı. Yaratıcı olun ve heyecanlandığınız bir kimlik inşa edin!

3. Güvenilir –  “.com”, “.org” veya “.net” gibi alan adı uzantıları, en popüler olanıdır ve en çok insanların düşündüğü “.com” dur. “.rocks” veya “.biz” gibi çılgın uzantılardan kaçının; çünkü bunlar daha az kullanılır, hatırlamak daha zor ve güvenilir değildir.

2. Alan adı barındırma (Web Hosting)

Şimdi almış olduğumuz alan adının ve site içeriklerinin bulunacağı, web hosting sunucularına blog sitemizi kurmaya başlayalım.

Kurmadan önce web hosting firmasının bize sağlamış olduğu barındırma alanına girip veritabanı ve ftp hesapları oluşturmamız gerekir. (Veritabanı zorunlu, FTP oluşturmakta ileride dosya yükleme veya dosya alma gibi işlemleri ftp programlarından kolayca yapabilmek için)

Gelelim blog kurulumuna aynı zamanda site kurulumuna. WordPress’i önerdiğim için WordPress’i anlatacağım. Önce WordPress sitesinden WordPress dosyasını indiriyoruz.

İndirdiğimiz .zip dosyasını açıp, ftp programla sunucumuza bağlanıp .zip dosyasının içindekilerini ana dizinde bulunan genel de “public_html” ya da “www” klasörüne sürükleyip bırakıyoruz. Yükleme bittikten sonra alan adımızla internet tarayıcısından giriş yapıyoruz. Karşımıza WordPress yüklemeye başlayalım sayfası çıkacaktır.

Bir sonraki adımda gerekli bilgileri girdikten sonra WordPress kurulumu gerçekleşecektir.

Tebrikler artık WordPress sitenizi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

3. Adım: Bloğunuzu tasarlama

Bu bölümde aşağıdakileri içeren size bazı WordPress blog temellerini göstereceğim:

 • Blog tasarımınızı değiştirme
 • Yeni eklentilerin / özelliklerin yüklenmesi
 • Blogunuzun arama motorunu güler yüzlü hale getirme

WordPress’i kurduysanız, artık kullanmaya ve blog’unuzu kişiselleştirmeye hazırsınız. Söz veriyorum – aynı zamanda oldukça kolay ve eğlenceli olacak.

Bloğunuzun Tasarımını Değiştirme (Temalar ve Düzenler)

WordPress bloglama platformu , sitenizin nasıl görünmesi gerektiğini anlamanız için “Themes” adlı tasarım şablonlarını kullanır . Blogunuzun düzenini ve tasarımını değiştirmek, yeni bir tema yüklemek kadar basittir.

İki yüzü aşkın profesyonelce tasarlanmış, tamamen özelleştirilebilir ve özgür temalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Sevdiğiniz bir temanın nasıl bulunacağı ve yükleneceğini aşağıda anlatıyorum:

www.yourblog.com/wp-admin/ yönetim paneline giriş yapıyoruz.

İlk kez giriş yaptığınızda, böyle bir şeye benzeyen bir ön bilgi panosu veya yönetici paneli görürsünüz:

 

WordPress kenar çubuğundaki “Görünüm” sekmesinin üzerine gelin ve sonra “Temalar” ı tıklayın.

 

 

Bir sonraki ekranda, birkaç temanın zaten yüklendiğini göreceksiniz. Bunlardan hoşlanmıyorsanız, en üstteki “Yeni Ekle” düğmesini veya bir temayı aramaya başlamak için  “Tema Ara” yı tıklayın.

 

Beğendiğiniz bir tema bulduğunuzda “Yükle” yi tıklayın. Neredeyse bitti!

Tema kurulduktan sonra yapılması gereken tek şey bir sonraki ekranda “Etkinleştir” seçeneğini tıklamaktır:

Blogunuzu arama motoruna uygun olacak şekilde yapılandırma

Blogunuzu daha fazla arama motoru dostu yapmak için yapmanız gereken bazı şeyler var. Arama motorları iki şeyi beğenmez :

 1. Çirkin ve beceriksiz URL’ler – http://yourblog.com/2012/04/topic-a/author-Karen/how-to-start-a-blog. Kullanmanın daha iyi bir yolu: http://yourblog.com/start-a-blog

Farkı gör? Biri ilgisiz bilgilerle doldurulurken diğeri kısa, temiz ve düzgün.

Bağlantılarınızı daha temiz bir hale getirmek için “Ayarlar” -> “Kalıcı Bağlantılar” ı tıklayın ve aşağıdaki ayarları kullanın:

 

       2. Spam yorumları – Ne yazık ki, birçok kişi bloğunuza spam yorum göndermekte. Bunu birkaç nedenden dolayı yapıyorlar – insanları blog’unuzdan bloglarına getirmek, hizmet ve ürünlerini reklam yapmak.

Bunu önlemek için yorumlarınızı denetlediğinizden emin olun. İşte bunu yapmak: Ayarlara gidin -> “Tartışma” ve bu iki seçeneği işaretleyin.

4. Adım: Blog Yazıları ve Sayfalarını Ekleme / Yazma

Şu ana kadar, kendi etki alanı adınız üzerinde tam olarak çalışan WordPress bloğunuz olmalıdır. Ayrıca, bloğunuzun konusuyla uyumlu bir özel blog temanız olmalıdır. Tebrikler – çabalarınızın sonucunu daha iyi alacaksınız.

Son adımda, size ilk blog yayınınızı nasıl yazacağınızı ve blog yayınları yazma ile ilgili bazı ipuçlarını paylaşacağınızı göstereceğim.

Bunlar şöyle…

 • WordPress’de yazı yazmak için
 • Resim ekleme, bağlantılar ve biçimlendirme metni
 • Harika içerik yazma konusunda bazı hızlı ipuçları ve püf Noktaları

Blog için WordPress’i Kullanma

Yeni Bir Mesaj Ekleme

Yeni bir blog yazısı eklemek için, sol taraftaki menüdeki “Yazılar” bölümünü tıklayın ve “Yeni Ekle” yi tıklayın.

 

Bir sonraki ekranda böyle bir şey görürsünüz:

 

Başlığı üstteki blog yayınınıza ekleyebilir ve içeriğiniz başlığın altındaki büyük metin kutusuna girer.

Taslakınızı kaydedebilir veya sayfanın en sağındaki kutu menüsünü kullanarak içeriğinizi yayınlayabilirsiniz. Yayının daha sonra yayınlanmasını planlayabilir veya postayı yalnızca kişisel olarak görebilirsiniz.

 

Yayınlandıktan sonra, yeni yayınınız “Yayınlar” sekmesinin “Tüm İletiler” bölümünde bulunabilir, böylece istediğiniz zaman onu düzenleyebilirsiniz.

Yayınınızı hazırlamak için yapabileceğiniz bazı şeylere hızlı bir şekilde göz atalım:

Resim Ekleme

Yayınınıza resim eklemek için alt içerik alanının hemen üstündeki “Medya Ekle” düğmesini tıklayın.

İpucu: “Medya Ekle” yi tıklamadan önce, imajınızı göstermek istediğiniz doğru blog yayınınızın içinde olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, daha sonra taşımanız gerekecek.

 

Ardından açılan ekranda “Dosyaları Yükle” sekmesini tıklayın, ardından “Dosyaları Seç” i tıklayın.

 

Dosyayı bulduğunuzda dosyayı çift tıkladığınızda WordPress otomatik olarak yükleyecektir.

Yükleme tamamlandığında, istediğiniz görüntünün seçili olduğundan emin olun, daha sonra yazdığınız postaya resim eklemek için “Yazıya ekle” düğmesine tıklayın.

 

 

Bağlantı Ekleme

Diğer web sitelerine bağlantı vermek, ilişkiler kurmak ve ilginç içeriği paylaşmak için mükemmel bir yoldur.

Bir bağlantı eklemek için araç çubuğundaki zincir bağlantısına benzeyen simgeye tıklayın.

 

Pop-up’da birkaç önemli bilgi parçası girmeniz gerekecek.

 • URL , paylaşmak istediğiniz bağlantının web adresidir. “Www.” Adresinin önüne “http: //” eklediğinizden emin olun veya bağlantınız kesilir.
 • “Bağlantı Metni” , kullanıcıların linkinize ulaşmak için tıklamalarını istediğiniz metindir. “Burayı tıklayın” veya seçtiğiniz herhangi bir şey olabilir.
 • “Bağlantıyı yeni bir pencerede / sekmede aç” – bu kutuyu işaretlemek akıllı bir fikirdir. Aksi takdirde, birisi bağlantınızı tıkladığında blog’unuzu terk edecektir.
 • Mevcut bir sayfaya bağlanmak isterseniz, daha önce oluşturduğunuz bir yayını veya sayfayı bulmak için “Ara” bölümünü kullanabilirsiniz ve bir bağlantı eklemek için tıklayın.

Son olarak, “Bağlantı Ekle” yi tıklayın; yazdığınız yazıya imlecinizi bıraktığınız yere bağlantınız eklenecektir.

Üstbilgileri Ekleme ve Metin Düzenleme

İçeriğinizin okunması ve taranmasını daha kolay hale getirmek için üstbilgi ve kalın yazı kullanmak iyi bir fikirdir.

Başlık Ekleme

Bir başlık eklemek için, araç çubuğunun sol altındaki açılır menüyü tıklayın.

 

Fontları Düzenleme

Metninizin rengini bir veya iki kere de kalın, italik, altını çizebilir ve hatta değiştirebilirsiniz.

 • “B” kalın yazmak içindir.
 • “I” italik kullanmak içindir
 • ” U “, metninizin altını çizmektir.
 • ” A “, yazı tipi rengini seçebileceğiniz bir açılır menü açar

Gördüğünüz gibi, bu, Microsoft Word ile çalışan birisi için oldukça basittir.

Artık bloğunuzu kurdunuz ve temel bilgileri öğrendiniz. Şimdi blog sitenizi istediğiniz gibi tasarlayıp geliştirebilirsiniz. Tebrikler!

(338)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir