Anasayfa Blogger Blog nedir ve neden normal bir web sitesinden farklıdır?
0

Blog nedir ve neden normal bir web sitesinden farklıdır?

Blog nedir ve neden normal bir web sitesinden farklıdır?
145
0

Blog nedir yeni başlayanlar tarafından sık sık sorulur ve bir web sitesinden neden farklıdır? Bu makalemde blog sitesine yeni başlayanlar için, bir blogun ne olduğunu ve geleneksel bir web sitesinden nasıl farklı olduğunu açıklayacağım.

Blog nedir?

Bir blog, içeriğin ters kronolojik sırada sunulduğu bir web sitesi türüdür (son girilen içerik yeni içerik olarak görüntülenir). Blog içeriği genellikle girişler veya “blog gönderileri” olarak adlandırılır.

Bloglar genellikle, bir kişiyle veya küçük bir grup insan tarafından, sohbet tarzında bilgi sunmak için kullanılır. Ancak şu anda tonlarca bilgi ve düşünce-liderlik stili içeriği üreten kurumsal bloglar bulunmakta.

Tipik blog yayınlarında, kullanıcıların makaleye yanıt verebilecekleri bir yorum bölümü vardır.

Blogların Tarihi

Bloglar 90’lı yılların ortalarında çevrimiçi günlükler ve dergilerden gelişti. O zamanlar, internet kullanıcıları kişisel yaşamları, düşünceleri ve sosyal yorumlarıyla ilgili düzenli güncellemeler yayınladıkları kişisel web sayfalarını zaten kullanıyorlardı.

Weblog terimi ilk olarak 90’ların sonlarında kullanıldı, daha sonra ‘biz blog’ oldu ve sonra sadece ‘blog’ oldu.

Bu tür web sayfalarının sayısının artması nedeniyle, kullanıcıların çevrimiçi dergi ve blog oluşturmalarını kolaylaştıran çeşitli araçlar ortaya çıkmaya başladı. Bu araçlar, blogları yaygınlaştırmaya yardımcı oldu ve teknolojiyi teknik olmayan kullanıcılar için erişilebilir hale getirdi.

1999 yılında, daha sonra Şubat 2003’te Google tarafından satın alınan popüler blog sitesi Blogger.com başlatıldı.

Aynı yıl, WordPress ilk sürümünü Mayıs 2003’te bir blog platformu olarak yayınladı. Bugün, WordPress, tüm web sitelerinin% 30’undan fazlasını yapan dünyanın en popüler blog platformudur .

Blog ve Web Sitesi Arasındaki Fark Nedir?

Bloglar bir tür web sitesidir. Bir blog ve diğer web sitesi türleri arasındaki tek gerçek fark, blogların düzenli olarak kronolojik sırayla (yeni mesajlar) görüntülenen yeni içerikle düzenli olarak güncellenmesidir.

Tipik web siteleri, içeriğin sayfalarda düzenlendiği statik niteliktedir ve sık sık güncellenmez. Bir blog dinamiktir ve genellikle daha sık güncellenir. Bazı blogcular günde birkaç yeni makale yayınlar.

Bloglar daha büyük web sitesinin bir parçası olabilir. İşletmeler genellikle müşterilerini bilgilendirmek ve eğitmek için düzenli olarak içerik oluşturdukları bir blog bölümüne sahiptir. Bir web sitesi ve blog oluşturmak için WordPress’i kullanabileceğinizi düşündüğünüzden, birçok işletme sahibi küçük işletme web sitelerini oluşturmak için WordPress’i kullanır .

Basit olarak, tüm bloglar bir web sitesi veya bir web sitesinin bir parçası olabilir. Ancak, tüm web siteleri bloglar olarak adlandırılamaz.

Blogların, kategorileri ve etiketleri kullanarak düzenlenmiş makaleleri olduğunu da söyleyebilirsiniz. Öte yandan, web siteleri içerik düzenlemek ve görüntülemek için sayfaları kullanır.

Blog Mesajları ve Sayfalar Arasındaki Fark Nedir?

WordPress, en popüler blog platformudur ve iki varsayılan içerik türüne sahiptir: gönderiler ve sayfalar. Genellikle yeni başlayanlar ikisi arasında kalır.

Blog yayınları, blog sayfanızda ters kronolojik sırayla (en eskiye en yenisi) görüntülenir. Bu, kullanıcılarınızın daha eski yayınları görüntülemek için daha derine inmek zorunda kalacağı anlamına gelir.

Sayfalar, hakkınızda sayfanız, iletişim sayfanız, ürünleriniz veya hizmetler sayfalarınız ve daha fazlası gibi statik “tek seferlik” tür içeriklerdir.

Sayfalar genellikle bir web sitesi yapısı ve düzeni oluşturmak için kullanılır.

Neden Blog Oluşturulmalı? Blog Sitesinin Yararları Nelerdir?

Her blogger’ın blog yazmak için kendi motivasyonu vardır. Birçoğu bir günlük veya günlük tutmak için alternatif olarak kullanırlar. Bloglama onlara yaratıcılıklarını ve fikirlerini daha geniş bir kitleye paylaşma fırsatı sunar.

En iyi markalar ve işletmeler müşterilerini eğitmek, haberleri paylaşmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için bloglar oluşturur. Bloglama, birçok işletme için çevrimiçi pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Aşağıda, bloglamanın birkaç avantajı vardır.

  • Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi organize etmek için bir yol sağlar.
  • Becerilerinizi, yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi sergilemenizi sağlar.
  • Bireylerin kendi endüstrilerinde otorite olmalarına yardımcı olur
  • Çevrimiçi ilginç fikirli insanlarla sosyalleşmenize yardımcı olur
  • Blogcuların çoğu, çeşitli para kazanma yöntemleri kullanarak bloglarından para kazanıyor
  • İşletmeler, web sitelerine daha fazla potansiyel müşteri getirmek için blog kullanıyor
  • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, farkındalığı artırmak, kampanya yayınlamak ve kamuoyunu etkilemek için blogları kullanabilir

Blogcular Para Kazanır mı?

Genellikle insanlar blog yazarlarını hobi olarak düşünür. Bazıları, ancak çok sayıda blogcu bloglarından para kazanıyor. Bu onların bloglarına daha fazla odaklanmalarını, günlük işlerini bırakmalarını ve başarılı bir iş kurmalarını sağlar.

Daha başarılı blog yazarları, bloglarından üç rakamlı, dört rakamlı ve hatta beş rakamlı para karşılığı reklam yapabilirler.

Blogcuların bloglarından para kazanmak için kullandıkları birkaç yolu aşağıda belirttim:

En yaygın ve muhtemelen para kazanmanın en kolay yolu reklamları göstermektir. Ancak, yeni bir blogcu olarak, reklam verenlerle doğrudan iletişim kuramayacak veya kendi başınıza yönetemeyeceksiniz.

Google AdSense’in devreye girdiği yer burasıdır. Reklamları bulmak, görüntülemek, reklam verenlerden ödeme yapmak ve bu ödemeleri küçük bir kesintiyle size göndermekle ilgilenir.

Birçok blogcu da bağlı kuruluş pazarlama yoluyla para kazanıyor. Temel olarak, web sitelerinde ürünler önerirler ve kullanıcılar bu ürünleri satın aldıklarında bir komisyon kazanırlar.

Diğer yaygın para kazanma yöntemleri arasında üyelikler, çevrimiçi kurslar satma veya bloga çevrimiçi bir mağaza ekleme sayılabilir .

Daha fazla örnek için blog’umdan çevrimiçi para kazanmanın kanıtlanmış yollarını inceleyin .

Blog’a Herkes Başlayabilir mi?

Evet, bir blog başlatmak isteyen herkes kolayca yapabilir.

Bloglamanın ilk günlerinde, kullanıcılar bloglarını güncellemek için kodlama becerilerine ihtiyaç duyuyordu. Artık, hiç kod yazmadan kolayca bir blog oluşturmanıza olanak tanıyan birçok araç var. Birkaç dakika içinde bir blog oluşturabilirsiniz.

Bir blog başlatmak için yanlış bloglama platformunu seçmek, yeni başlayanların yaptığı en yaygın hatadır.

WordPress’i kullanmanızı öneririz. Dünyanın en popüler blog platformu ve web sitesi oluşturucusudur. İnternetteki tüm web sitelerinin% 30’undan fazlası WordPress kullanılarak oluşturulmuştur ve bu konuda ne kadar popüler olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz.

İki tür WordPress vardır: WordPress.com, barındırılan bir çözümdür ve WordPress.org ayrıca kendi kendini barındırdığı WordPress olarak da bilinir.

Tüm WordPress özelliklerine anında erişebilmeniz için WordPress.org’u kullanmanızı öneririm. Ayrıca herhangi bir kısıtlama olmaksızın blogunuzdan kolayca para kazanmanızı sağlar.

Kendi WordPress.org blogunuzu başlatmak için aşağıdaki şeylere ihtiyacınız olacaktır.

  • Bir alan adı (Bu, blogunuzun adresi ve kullanıcıların tarayıcısını ziyaret etmek için ne yazacağıdır. Örneğin, bilionmu.com)
  • Web sitesi barındırma hesabı (Bu, blogunuzun dosyalarının ana sayfası olacaktır)
  • Zamanının 20 dakikası

Bu makalemin, bir blogun ne olduğu ve bir blog ile bir web sitesi arasındaki farkın ne olduğu hakkındaki sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olacağını umuyorum. Takıldığınız konularda yardımcı olmam için lütfen yorum yazın.

(145)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir