Anasayfa Blogger En Yaygın WordPress Hataları ve Çözümleri
0

En Yaygın WordPress Hataları ve Çözümleri

En Yaygın WordPress Hataları ve Çözümleri
1.36K
0

WordPress’in kullanımı gerçekten kolay olsa da, karşılaşabileceğiniz bazı yaygın WordPress hataları vardır. WordPress’in güzel yanı da, sitenizde gördüğünüz WordPress hatasının büyük bir olasılıkla biri tarafından rapor edilmiş ve çözülmüş olmasıdır. Bilionmu’da, popüler WordPress hatalarının nasıl düzeltileceğine ilişkin dersler hazırladım. Bu makalem de, en sık rastlanan 24 WordPress hatasını ve bu yaygın WordPress hatalarının tümünü nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğim.

Önemli: Herhangi bir WordPress hatasını düzeltmeye çalışmadan önce, eksiksiz bir WordPress yedeğini almayı unutmayın.

Sorununuz bu makalede yer almıyorsa, lütfen WordPress hosting firmanıza başvurun.

Uzun bir makale olduğundan kolay gezinmeniz için içindekiler tablosu hazırladım.

İçindekiler

  1. Dahili Sunucu hatasını düzeltme
  2. WordPress’de sözdizimi hatası nasıl düzeltilir?
  3. WordPress’de veritabanı bağlantısı kurma hatasını düzeltme
  4. WordPress beyaz ekran nasıl düzeltilir
  5. 404 hatası döndüren WordPress yayınlarını düzeltme
  6. WordPress’de içerik çubuğunun kenar çubuğunu nasıl düzeltebilirim?
  7. WordPress görsel editöründe beyaz metin ve kayıp düğmeler nasıl düzeltilir?
  8. PHP bellek sınırını artırarak WordPress bellek hatasını düzeltme
  9. WordPress admin alanından çıkarsanız ne yapabilirsiniz?
  10. WordPress giriş sayfası yenilemek / yönlendirme sorununu düzeltmek
  11. WordPress’de resim yükleme sorunu nasıl düzeltilir?
  12. WordPress’de “Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?” Hatası nasıl düzeltilir?
  13. WordPress’de zamanlanmış bakım hatası nasıl düzeltilir?
  14. WordPress’de e-posta yayını gönderme hatasını düzeltme
  15. WordPress RSS yayın hatalarını düzeltme
  16. WordPress’de 403 yasak hata nasıl düzeltilir?
  17. WordPress’de çok fazla yönlendirme sorunu nasıl düzeltilir?
  18. WordPress’de “Yüklemede: dosya diske yazılamadı” hatası nasıl giderilir?
  19. WordPress’de “Bu site zararlı programlar içeriyor” hatası nasıl düzeltilir?
  20. WordPress’te zamanlanmış yazı hatasını düzeltme
  21. WordPress’te maksimum yürütme süresinin aşılması hatası.
  22. WordPress’de Facebook küçük resim sorunu nasıl düzeltilir?
  23. WordPress oturum açmada kimlik sorununu düzeltme
  24. Kendi başınıza WordPress hatalarıyla ilgili sorunları giderme

En yaygın WordPress hatalarını nasıl çözeceğimize bir göz atalım (tek tek).

1. Dahili Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Belki de yeni başlayanlara rastlanabilecek en karmaşık WordPress hatası “Dahili Sunucu Hatası” veya bazen “500 Dahili Sunucu Hatası” dır.

Bu hata genellikle bir sorun olduğunda ortaya çıkar ancak sunucu, sorunun nerede olduğunu belirleyemez. Hata mesajı, hatayı nereden bulmanız gerektiğini göstermediğinden, bunu anlamanız size kalmış bir şeydir.

Deneyebileceğiniz bir çözüm listesi derledim ve bunlardan biri çözmenize yardımcı olacaktır. [ Internal Server Error hatasını düzeltme ]

Başa dön ↑ ]

2. WordPress’de Sözdizimi Hatasını Nasıl Düzeltebilirim?

Bu hata, genellikle WordPress’e kod parçacıkları eklemeye çalıştığınızda ve yanlışlıkla bir şeyi kaçırdıysanız veya kodun yanlış sözdizimi olduğunda oluşur. Bu, PHP ayrıştırma hatasına neden olur ve aşağıdakine benzer bir bildirim görürsünüz:

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/my-theme/functions.php on line 278

Hata mesajı, kodda bulunan beklenmedik şeyi ve hatanın satır numarasıyla nerede oluştuğunu belirtir. Bu sorunu çözmek için sözdizimini düzeltmeniz gerekecek. Çoğu zaman eksik bir ayraç veya kodda beklenmedik bir karakter olabilir.

Başa dön ↑ ]

3. WordPress’de Bir Veritabanı Bağlantısı Oluşturma Hatasını Nasıl Düzeltebilirim?

Bu hata iletisi, web sitenizin veritabanına bağlanamadığını açıklamaktadır. Ancak bu hatayı çözmek yeni başlayanlar için zor olabilir.

Genellikle bir kullanıcı, veritabanı kimlik bilgilerini (veritabanı sahibi, veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifresi) yanlış girdiğinde veya değiştirdiğinde ortaya çıkar. Bazen veritabanı sunucunuz yanıt vermeyebilir veya veritabanınız bozulmuş olabilir.

Ancak, çoğunlukla yanlış veritabanı oturum açma kimlik bilgileri girildiği için bu hatayla karşılaşılmakta. Bu sorunu çözmek için ayrıntılı bir şekilde hazırlamış olduğum yazıma bakabilirsiniz. [ WordPress’te veritabanı bağlantı hatası ]

Başa dön ↑ ]

4. WordPress Beyaz Ekranı Nasıl Düzeltilir?

Bu hata genelde hata mesajı olmayan düz bir beyaz ekrana dönüşür. Nereye bakacağınız ve ne düzeltmeniz gerektiği konusunda hiçbir fikriniz olmadığı için bu hata şaşırtıcı olabilir.

Çoğu zaman, bir komut PHP bellek sınırını tükettiğinde ortaya çıkar. Sunucuda bir yapılandırma nedeniyle de olabilir. Ayrıca bir kullanıcının kendi sitelerinin belirli bölümlerinde yalnızca beyaz bir ölüm perdesini görebileceği de mümkündür. Buradaki yazımda ayrıntılı bir şekilde çözüm yolunu anlattım. [ WordPress beyaz ekran hatasını düzeltme ]

Başa dön ↑ ]

5. WordPress’de 404 Hatasını Düzeltme

Bu hatanın belirtileri, girilen sayfanın bulunamaması nedeniyle 404 hatasını alması demektir.

Bu sorunun en yaygın nedeni, WordPress’deki kalıcı ayarlar. Bu sorunu çözmek için kullanıcının permalink(kalıcı bağlantılar) ayarlarını yeniden yapılandırması veya yeniden yazma kurallarını manuel olarak güncellemesi gerekir.

Başa dön ↑ ]

6. WordPress’de İçerik Altındaki Kenar Çubuğunu Nasıl Düzeltebilirim?

Yeni başlayanlar için yüzleşilen bir diğer yaygın konu, içeriğin yanında görünmesi beklenirken kenar çubuğunun içeriğin altında göründüğüdür. Bu konu çoğunlukla WordPress temalarından kaynaklanmaktadır.

Bazen kullanıcılar sitelerine kod parçaları eklediğinde yanlışlıkla html div etiketini kapatmayı veya tema düzenini kırmaya neden olabilecek ek bir kapanış div’i eklemeyi unutabilirler. Bir diğer yaygın neden, CSS’de orantısız genişlik kullanıyor olması.

Başa dön ↑ ]

7. WordPress Görsel Editor’de Beyaz Metin ve Kayıp Düğmeleri Nasıl Düzeltebilirim?

Bazen WordPress görsel editöründeki düğmeler kaybolabilir veya düğmeler yerine boşluklar görünmeye başlayabilir.

Bu sorun, birleştirilmiş JavaScript çalışmadığında ortaya çıkabilir. Ayrıca, eksik veya bozuk TinyMCE dosyaları veya WordPress ile gönderilen TinyMCE’yi değiştiren veya genişleten diğer eklentilerle çakışabilir. Bu sorunun çözümünü buradaki makelemde bulabilirsiniz. [ WordPress görsel düzenleyicide beyaz metin ve eksik düğme hatası ]

Başa dön ↑ ]

8. WordPress Bellek Hatası – PHP Belleğini Artırmak

Bu hatanın göstergeleri beyaz bir sayfa veya aşağıdaki gibi bir hata mesajı olabilir:

Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 2348617 bytes) in /home/username/public_html/site1/wp-includes/plugin.php on line xxx

Bu hata, bir WordPress komut dosyasının veya eklentinin, tanımlanmış olan bellek boyutunu tükettiğinde oluşur.

Başa dön ↑ ]

9. WordPress Admin (wp-admin) ‘de Kilitlendiğinizde Yapılması Gerekenler

Bazen kendinizi WordPress admin alanından çıkarabilirsiniz. Bu, şifrenizi unuttuysanız ve şifre kurtarma e-postasına erişmeniz gerekiyorsa bu hatayla karşılaşırsınız.

Yanlışlıkla admin bölümünde bazı değişiklikler yapmaya çalışan bir eklenti veya kod sizi de kilitleyebilir. Saldırıya uğramış bir WordPress sitesi nedeniyle admin alanına erişiminizi de kaybedebilirsiniz. En son yaptığınız değişiklileri geri almanızı öneririm.

Başa dön ↑ ]

10. WordPress Giriş Sayfasını Yenilemek / Yeniden Yönlendirme Sorununu Düzeltme

Bu sorunun belirtileri, bir kullanıcı WordPress admin paneline giriş yapmaya çalıştığında, WordPress tarafından yeniden oturum açma sayfasına yönlendirilmesidir.

Çoğu zaman, WordPress ayarlarında site url’si ve ana sayfa URL’leri için yanlış değerler verilmiş olabilir. Hatalı yapılandırılmış permalink(kalıcı bağlantılar) ayarlarından kaynaklanabilir veya .htaccess dosyasın da yanlış komutların olması yeniden yönlendirmeyi sağlayabilir.

Başa dön ↑ ]

11. WordPress’de Resim Yükleme Hatası Nasıl Düzeltilir?

 

Bazen bir kullanıcı aniden, sitelerindeki tüm resimlerin gittiğini fark edebilir ve boş resim dosyalarının gösterildiğini görebilir. Kullanıcı, medya yükleyicisini kullanarak bir yayına resim yüklemeyi denediğinde yukarıdaki hatayla karşılaşabilir.

Ortam kitaplığında yer alan tüm bu dosyalar bozuk gibi görünebilir. Bu hata, bir WordPress kurulumunda yanlış dosya ve dizin izinleri nedeniyle oluşur.

Başa dön ↑ ]

12. WordPress’de “Bu Yapmak İstediğinizden Emin misiniz?” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Kullanıcılar WordPress admin alanında bu hatayla karşılaşabilirler. Bu hatanın en yaygın nedeni, Nonce’i düzgün şekilde kullanmayan bir eklenti veya temadır.

Nonce, WordPress’de bir yönetici eylemi gerçekleştirirken URL’lere eklenebilecek özel güvenlik anahtarlarıdır. Bazen bir eklenti veya tema yanlış kullanabilir ve bu da kullanıcıların bu hatayla karşılaşmasına neden olabilir.

Başa dön ↑ ]

13. WordPress’te Zamanlanmış Bakım Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bazen tamamlanmamış veya kesintiye uğramış bir WordPress güncellemesi nedeniyle, WordPress’de “Planlanmış Bakım için Kullanılamaz” hatası görebilirsiniz.

Burada olan şey, WordPress’in bir güncelleme sırasında sitenizi bakım moduna geçirdiği. Herhangi bir nedenle güncelleme kesilirse, WordPress sitenizi bakım modundan çıkarma durumunu kaybeder. Bu hata, sitenizin tamamını kapatır ve ziyaretçilerin yanı sıra yöneticiler için de kullanılamaz hale gelir. WordPress’i güncellemenizi veya güncel WordPress’i elle yüklemenizi öneririm.

Başa dön ↑ ]

14. WordPress’de E-posta Göndermek Sorununu Düzeltme Nasıl Yapılır?

Bu sorunun en yaygın belirtisi, sitenizden herhangi bir kişinin e-posta bildirimlerini alamıyor olması.

Bu sorun genellikle, sunucu sağlayıcınızdan kaynaklı. Sunucuların kötüye kullanılmasını önlemek için e-posta göndermeyi sağlayan modülün devre dışı bırakılması veya sınırlandırılması bu sorunu ortaya çıkarır.

Başa dön ↑ ]

15. WordPress RSS Feed Hatalarını Nasıl Düzeltebilirim?

Çoğu WordPress RSS yayın hatası, zayıf biçimlendirmeden kaynaklanmaktadır. Şu gibi hatalar görebilirsiniz:

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
Location: https://example.com/feed
Line Number 2, Column 1:

Hangi tarayıcıyı kullandığınıza bağlı olarak, RSS yayın hata mesajınız değişebilir. Feed’inizi bir tarayıcıda ziyaret ederken bu hata iletisini de görebilirsiniz.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/example.com/wp-content/themes/twentysixteen/functions.php:433) in /home/username/example.com/wp-includes/pluggable.php on line 1228

WordPress çıktıları RSS’leri sıkı bir işaretleme dili olan XML’de yayınlar. Eksik satır aralığı veya fazladan bir sekme, RSS yayınınızı bozabilir.

Başa dön ↑ ]

16. WordPress’te Yasak Hata 403 Nasıl Düzeltilir?

403 İzin verilmeyen hata kodu, sunucu izinleriniz belirli bir sayfaya erişime izin vermediğinde gösterilir. Hataya genellikle metnin eşlik ettiği nedendir:

403 Forbidden – You don’t have permission to access ‘/’ on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Bu hatayı gösteren farklı senaryolar vardır. Yanlış dosya izinleri, kötü kodlanmış güvenlik eklentileri veya sunucu yapılandırması en sık rastlanan nedenleridir.

Başa dön ↑ ]

17. WordPress’de çok fazla yönlendirme sorunu nasıl düzeltilir?

Bu hata, genellikle hatalı yapılandırılmış yönlendirme sorunu nedeniyle oluşur. WordPress’in yeniden yönlendirme işlevini kullanan SEO dostu URL Yapısı olduğunu biliyorsunuz. Diğer popüler WordPress eklentileri de yönlendirme işlevini kullanıyor.

Bu yeniden yönlendirme araçlarının herhangi birindeki yanlış yapılandırma nedeniyle, siteniz kullanıcıları yönlendirme URL’sine yönlendiren bir URL’ye yönlendirebilir. Bu durumda, kullanıcının tarayıcısı iki sayfa arasına sıkışır ve yönlendirme döngüsüne girer. Ayarlar >>Genel sekmesinden URL adresleriniz kontrol etmenizi veya wp-config.php dosyanıza bu iki satırı eklemeniz yeterlidir ve example.com’u kendi alanınızla değiştirmeyi unutmayın.

define('WP_HOME','https://example.com');
define('WP_SITEURL','https://example.com');

Başa dön ↑ ]

18. WordPress’de “Karşıya Yükle: Dosya Diske Yazılamadı” Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hata, çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Bununla birlikte, en yaygın olanı yanlış klasör izinleri.

Web sitenizdeki her dosya ve klasör bir dizi izin içerir. Web sunucunuz dosyalara bu izinlere dayalı olarak erişimi denetler. Bir klasöre yanlış izin değerleri verilmesi sunucuda dosya yazma yeteneği ortadan kaldırabilir. Bu, web sunucunuzun o klasöre yeni dosyalar oluşturamaması veya ekleyememesi anlamına gelir.

Başa dön ↑ ]

19. WordPress’de “Bu site zararlı programlar içeriyor” hatası nasıl düzeltilir?

Google, kötü niyetli bir yazılım veya trojan olabilecek herhangi bir şüpheli kod bulursa, bir web sitesini bu uyarı ile işaretler. Bazen bunun nedeni web sitenizin saldırıya uğradığı ve şimdi kötü niyetli kod dağıtmak için kullanıldığıdır.

Bu hatanın diğer bir yaygın nedeni, düşük kaliteli reklam ağlarından gelen reklamları göstermektir. Bu ağlar, bazen, kötü amaçlı kod dağıtan web sitelerine bağlanan reklamları görüntüleyebilir.

Sitenizi Google’ın güvenli tarama analiz aracını kullanarak da kontrol edebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey sitenize ait alan adını sorgu parametresi olarak URL’ye eklemektir:

https://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=YourDomain.com

Hataya neyin sebep olduğunu görebilirsiniz.

Başa dön ↑ ]

20. WordPress’te Zamanlanmış Yazı Hatası Nasıl Düzeltilir?

WordPress, belirli bir zamanda otomatik olarak yayınlanacak yayınları zamanlamanıza izin veren harika özelliklere sahiptir. Çoğu blog yazarı, yayın çizelgesini yönetmek için geleceğe güvenir.

Bununla birlikte, bazen WordPress çeşitli sebeplerden dolayı zamanlanmış yayınları kaçırabilir. Eğer bu bir kaç kere daha olmuşsa, bu sorunu çözmeniz gerekiyor. WordPress Kayıp Çizelge Eklentisi bu sorun için ideal. Eklenti, zamanlanmış saatlerini kaçıran yayınları arar. Zamanlamasını kaçıran bir yayın bulursa, bunları doğru bir şekilde yayınlar. Kaynakları sunucunuzdan kurtarmak için, bunu her 5 dakikada bir yapar.

Başa dön ↑ ]

21. WordPress’te Maksimum Yürütme Süresinin Aşılması Hatası

WordPress esas olarak PHP programlama dili ile kodlanmıştır. Web sunucularını istismardan korumak için, bir PHP dosyasının ne kadar süre çalıştırabileceğini belirleyen bir zaman sınırı vardır.

Bazı WordPress sunucu firmaları bu değeri daha yüksek bir düzeye, veya daha düşük bir düzeye ayarlamış olabilir. Bir komut dosyası maksimum yürütme süresi sınırına ulaştığında, maksimum yürütme süresi aşıldı hatası ile sonuçlanır. Böyle bir durumda bu satırı .htaccess dosyanıza ekleyin:

php_value max_execution_time 300

Bu kod, maksimum yürütme süresinin değerini yalnızca 300 saniyeye (5 dakika) ayarlar. Hata almaya devam ederseniz, değeri 600’e yükseltmeyi deneyin.

Başa dön ↑ ]

22. WordPress’de Facebook Küçük Resim Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Facebook’un içerik yayınlamasın da gösterilen küçük resmin doğru olmasını engelleyebilecek pek çok neden var. En yaygın nedenlerden biri, özellikle resmin diğer görüntülerden daha küçük olması bu sorunu ortaya çıkarıyor.

Facebook Açık Grafik (og) etiketlerini kullanıyor ve Yoast SEO gibi eklentiler eksik küçük resim sorununu önlemek için otomatik olarak sitenize ekliyor.

Başa dön ↑ ]

23. WordPress Oturum Açmada Kimlik Sorununu Düzeltme

WordPress, oturum açma oturumunu doğrulamak için tarayıcınıza bir çerez ayarlar. Bu çerez, ayarlar bölümünüzde saklanan WordPress URL’si için ayarlanmıştır. WordPress ayarlarınızdaki URL’yle eşleşmeyen bir URL’den erişiyorsanız, WordPress oturumu kimlik doğrulaması yapamaz. Bu sorunu yönetici panelinden Ayarlar >>Genel sekmesinden çözebilirsiniz. Yönetici alanına erişemiyorsanız, wp-config.php dosyasını düzenleyerek bu alanları güncelleyebilirsiniz. Wp-config.php dosyasına aşağıdaki satırları eklemeniz yeterlidir.

define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');

URL’yi www kullanmayı tercih ediyorsanız bunun yerine bu kodu kullanın

define('WP_HOME','http://www.example.com');
define('WP_SITEURL','http://www.example.com');

Example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız.

Başa dön ↑ ]

24. Kendi Başınıza WordPress Hatalarıyla İlgili Sorunları Giderme

Bu makaledeki en yaygın WordPress hatalarını konu aldım. Bununla birlikte, WordPress’in gerçek gücü binlerce eklentiden ve sitenizde kullanabileceğiniz temalardan gelir. Sitenize yüklenen eklentiler veya temalar hatalara neden olabilir. Bu hataları WordPress üzerinde zamanınızı harcayarak çözüm yollarını kendiniz bulabileceğinize inanıyorum. Aklınıza takılan veya karşılaştığı herhangi bir sorununuz olursa buradan bana yazabilirsiniz. Elimden geldiği kadar yardımcı olurum.

(1357)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir