Anasayfa Blogger Google AdSense’i WordPress Sitenize Ekleme
0

Google AdSense’i WordPress Sitenize Ekleme

Google AdSense’i WordPress Sitenize Ekleme
505
0

Google AdSense, web sitenizden para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Google AdSense’i WordPress sitenize kolayca ekleyebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu makalede, kazançlarınızı artırmak için bazı ipuçlarını ve en iyi uygulamalarla AdSense’i WordPress’de nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Google AdSense nedir?

Google AdSense, blogcuların ve web sitesi sahiplerinin web sitelerine metin, resim, video ve diğer etkileşimli reklamlar göstererek para kazanma fırsatını veren Google tarafından işletilen bir reklamcılık ağıdır. Bu reklamlar site içeriği ve kitleyi hedef almaktadır.

Reklamverenlerle uğraşmanız veya para toplamak için endişelenmeniz gerekmediği için Google AdSense zahmetsizdir. Google, reklamverenlerle olan ilişkileri yönetir ve sürdürür. Ödemeyi toplarlar, yönetim ücretlerini alırlar ve geri kalan parayı size gönderirler.

AdSense, tıklama başına maliyetli reklamlar (TBM) sunar, bu da bir kullanıcı web sitenizdeki reklamı her tıkladığında para kazandığınız anlamına gelir. Tıklama başına alınan tutar, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.

AdSense’e Başlarken

Yapmanız gereken ilk şey bir Google AdSense hesabına kaydolmaktır. Bir Gmail hesabınız varsa, kaydolmak için mevcut hesabınızı kullanabilirsiniz.

Başvurunuzu gönderdikten sonra, inceleme sürecinin ilk adımını attığınızdan sonra 6 – 8 saat içinde bir e-posta alacaksınız. İlk onayınızı geçtiyseniz, AdSense hesabınıza giriş yapıp reklam kodunuzu edinebilirsiniz.

Reklamlarım sekmesini tıklayıp ardından Yeni reklam birimi düğmesini tıklayarak başlayın.

Burada, yeni bir reklam ekranı oluşturacak ve bir reklam türü seçmeniz istenecektir. ‘Metin ve görüntülü reklamlar’, ‘Yayın içi reklamlar’ ve ‘Makale içi reklamlar’ arasından seçim yapabilirsiniz.

Emin değilseniz, metin ve görüntülü reklamlarla başlayın.

Ardından, bu reklam birimi için bir ad vermeniz ve reklam boyutunu, türü, stilini ve rengini seçmeniz gerekir.

Reklamın adı yalnızca iç amaçlar için kullanılır; dolayısıyla “SiteAdı Kenar Çubuğu” gibi bir ad verebilirsiniz.

Sonraki seçenek Reklam Boyutu’nu seçmektir. Google çok çeşitli reklam boyutları sunarken, önerilenler altında listelenen belirli boyutlar da reklamverenler arasında en popüler olanlarıdır.

Bunun anlamı, bu reklamların daha yüksek bir envantere ve dolayısıyla daha iyi bir ödeme olasılığının olmasıdır.

Bundan sonra Reklam türünü seçmeniz gerekecek. Hem metin hem de görüntülü reklamlar bulundurmanızı öneririm.

Reklam stili, metin tabanlı reklam birimlerinizin görüntüsünü kontrol etmenize olanak tanır. En iyi sonuç için sitenizin renk şemasını kullanmanızı öneririz.

Özel kanallar özelliği, sitelere dayalı olarak reklam performansını daha iyi izlemenize olanak tanır. İstemek istemiyorsan onu kullanmak zorunda değilsin.

‘Reklam yoksa’ seçeneği için, reklam alanını daraltmayı veya kendi reklamınızla doldurmayı seçebilirsiniz. Google, uygun bir reklam bulamadığında gösterilir (nadiren olur).

Bu kurulum bittikten sonra Kaydet ve kodu al düğmesini tıklayın. “Reklam başarıyla oluşturuldu” mesajıyla karşınıza gelecek ve Reklam kodunu da göreceksiniz.

Reklam kodunuzu kopyalayın ve Not Defteri veya TextEdit gibi düz metin düzenleyicisine yapıştırın. Bir sonraki adımda ihtiyacınız olacak.

WordPress’e Google AdSense Ekleme

Reklamı web sitenizde nerede göstermek istediğinizi belirlemelisiniz. Reklamlar çoğunlukla kenar çubuğunda(yan sidebar) görüntülenir . WordPress widget’lerini kullanarak kenar çubuğunuza Google Adsense ekleyebilirsiniz .

WordPress admin alanınızdaki Görünüm »Bileşenler sayfasına gidin. Ardından, ‘Özel HTML’ widget’i uygun widget alanına sürükleyip bırakın ve Google AdSense kodunuzu oraya yapıştırın.

Aşağıda, AdSense’yle ilgili sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

AdSense Reklam Boyutu’nın en iyisi hangisidir?

Reklam yerleşimi önemli olsa da, en iyi boyutların 336 × 280 ve 300 × 250 olduğunu tespit ettim. Bu reklamlar çoğu ekran boyutuna uyma eğilimindedir ve en iyi ücret oranına sahiptir.

En İyi AdSense Yerleşimi Neresidir?

Bu tamamen düzeninize bağlı. Hedef daha fazla tıklama almaktır, bu nedenle reklamlarınızı daha belirgin bir yere yerleştirmek en mantıklısı. Yayın içeriğindeki reklamların sitenin üst kısmın da olması tıklama eğilimin en çok olduğu anlamına gelmekte.

Kendi Google AdSense Reklamlarımı tıklayabilir miyim?

Yeni başlayanlar genellikle kendi reklamlarını tıklaması ya da çevresindeki üyelerin reklamlarını tıklaması cazip gelir. Kesinlikle bunu yapmayın. Google’ın algoritması çok akıllıdır ve kendi reklamınızı ne zaman tıkladığınızı bilir. Adsense reklamlarınız yasaklanabilir.

Google AdSense’te Sayfa BGBG’si nedir?

RPM, Mili başına gelir, 1000 gösterim başına gelir anlamına gelir. Bu, toplam tıklama sayısı ile tıklama başı maliyeti çarpılarak ve daha sonra toplam sayfa görüntüleme sayısına bölünerek tespit edilir.

Blogger veya YouTube AdSense hesabımı WordPress ile kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. AdSense’i Google’ın Blogger veya YouTube gibi barındırdığı platformlardan birinde kullanmaya başladıysanız, AdSense hesap türünüzü değiştirebilir ve WordPress ile kullanabilirsiniz. Para kazanmak istediğiniz sitenin URL’sini bir başvuru formu doldurarak Google AdSense’e sağlamanız gerekir.

AdSense hesabınıza giriş yaptıktan sonra ‘Reklamlarım‘ın altında ‘Diğer Ürünler ‘seçeneğini tıklayın. Sonra, ‘Şimdi yükselt‘ düğmesini tıklamanız ve başvuru formunu doldurmanız gerekir.

Google AdSense’te TO nedir?

Farklı türden web siteleri için TO veya tıklama oranları çok farklıdır. Reklam tıklamalarınız, web sitenizin konuları, izleyici türü, sitenizdeki reklam yerleşimi gibi bir çok faktöre bağlıdır. Kendiniz gibi diğer web sitelerinin tıklama oranlarına erişemediğiniz için, Google AdSense için ideal TO’nun tanımlanması gerçekten zor.

Bununla birlikte, Google AdSense, sitenizin TO’su iyi değilse size ileti göndermeye başlayacak. Reklam gelirinizi artırmak için Google AdSense gösterge tablolarında gösterilen optimizasyon kılavuzlarını takip edebilirsiniz.

Google AdSense ne zaman ve ne kadar yayıncılara ödeme yapıyor?

Her ay, Google AdSense, önceki ayın kazançlarını hesaplar ve onları ‘İşlemler‘ sayfanızda gösterir. Kazançlarınız gereken eşiğe ulaştıysa, ödemeniz o ayın 21’ine kadar işleme koyulur ve serbest bırakılır.

Doğrudan elektronik aktarma, banka havalesi, çek, Western Union gibi pek çok ödeme yöntemi bulunmaktadır.

Google AdSense neden başvuruyu reddetti?

Google Adsense, web siteniz AdSense program politikalarını veya kayıt ve şartlarını karşılamıyorsa başvurunuzu reddedebilir.

Google AdSense başvurusunun onaylanması için şartlar nelerdir?

Google AdSense hesap başvurunuzun onaylanması için asgari gereklilikler aşağıda belirtilmiştir.

  • Web siteniz ve içeriğinin tamamı AdSense program politikalarına ve şart ve koşullarına uygun olmalıdır.
  • Web siteniz en az 6 aylık olmalıdır. (İnanın bana ben bilionmu.com sitesini haber sitesi olarak açmıştım 2-3 ay içinde adsense onayı aldım.)
  • Siz, başvuran, 18 yaşın üzerinde olmalı.

Not: Başvurunuz tüm şartları yerine getirse bile, Google AdSense yine de başvurunuzu reddetme hakkını saklı tutar.

Google AdSense’i WordPress.com bloguma ekleyebilir miyim?

WordPress.com, İş planına geçmediğiniz sürece web sitenize Google AdSense eklemenize izin vermiyor.

Google AdSense ile Google AdWords arasındaki fark nedir?

Google AdWords, Google AdSense programına katılanlar da dahil olmak üzere diğer web sitelerinde reklam yayınlamanıza izin verir.

Google AdSense, web sitenizde reklam göstererek web sitenizden para kazanmanıza olanak tanır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen yorum katın.

(505)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir