Anasayfa Blogger WordPress’e Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi (Adım Adım)
0

WordPress’e Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi (Adım Adım)

WordPress’e Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi (Adım Adım)
162
0

WordPress sitenizin geliştirilmesi, Google SEO web sitenize daha fazla trafik almak için çok önemlidir. Ne yazık ki yayınlanan WordPress SEO rehberleri yeni kullanıcılar için teknik içerikler vermekte. Web sitenizin trafiğini artırmak konusunda ciddi iseniz, o zaman WordPress SEO için en iyi uygulamalara dikkat etmeniz gerekir. Bu kılavuzda, WordPress SEO’nuzun iyileştirilmesine ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olması için en iyi WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağım.

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanları duymuş olabilirsiniz. Bu nedenle, bir çok insan WordPress’i bir blog veya web sitesi başlatmak için seçmektedir .

WordPress ürettiği kodun SEO açısından en iyisi olmasına rağmen, SEO çabalarını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız daha yapmanız gereken çok şey var.

WordPress SEO’nuzu düzgün bir şekilde optimize etmek için atmanız gereken bir takım önlemleri alıyoruz.

Kolaylaştırmak için, WordPress SEO rehberim de kolayca gezinmenize yardımcı olacak bir içerik tablosu hazırladım.

İçindekiler

Giriş

WordPress Temelleri

En İyi WordPress SEO Eklentisi

WordPress SEO En İyi Uygulamalar

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Giriş

WordPress için optimizasyon yapma fikrini biliriz ve SEO yapısı, yeni başlayanlar için korkutucu olabilir.

Ancak endişelenmeyin – karışık olması zor olduğu anlamına gelmez. Temelleri öğrenmek için bu yazıdan başlayıp, ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya geçebilirsiniz.

SEO nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu için kullanılan kısaltmadır. Web sitesi sahipleri tarafından arama motorlarında daha yüksek sıralamayla daha fazla trafik elde etmek için kullanılan bir strateji.

Arama motoru optimizasyonu, Google’ı kandırmak veya sistemi oynamakla alakalıdır. Basitçe, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran kod ve biçimlendirmeyi optimize eden bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

İnsanlar web’de aradığınız konular hakkında arama yaptığında, arama motorunuz tarafından optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha yüksek sırada görünür ve web sitenize tıklanarak daha fazla kullanıcı bulursunuz.

Başa dön ↑ ]

SEO önemlidir neden

Arama motorları genellikle çoğu web sitesinin trafik akışının en büyük kaynağıdır.

Google ve diğer arama motorları, sayfaları arama sonuçlarında uygun bir şekilde anlamak ve derecelendirmek için gelişmiş algoritmalar kullanmaktadır. Ancak bu algoritmalar mükemmel değildir – içeriğin ne hakkında olduğunu anlamak için hâlâ yardıma ihtiyaçları vardır.

İçeriğiniz optimize edilmemişse, arama motorları sıralamayı bilmiyor. İnsanlar sizin için yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve bu trafiği gözden kaçırırsınız.

Gerçekten de, tüm işletme sahipleri için, arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilecekleri web sitesi hazırlamak, arama motorlarını kolaylaştırmada önemlidir.

Başa dön ↑ ]

WordPress Temelleri

SEO teknikleri karışık, ancak zor değildir. Sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipucu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde belirgin bir artış sağlayabilir.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknoloji dehası olmanız gerekmez. WordPress’i zaten kullanıyorsanız, elinizde ne var demektir!

Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenekle gelir. Bu seçeneğin amacı, size herkese açık olmaya hazır olmadan web sitenizde çalışmaya vakit ayırmaktır.

Ancak, bazen bu seçenek yanlışlıkla kontrol edilebilir ve web sitenizi arama motorları tarafından kullanılamaz hale getirir.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Ayarlar »Okuma sayfasını ziyaret edin.

‘Arama Motoru Görünürlüğü’ bölümüne ilerleyip ‘Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini istemeyin’ yanındaki kutunun işaretlenmediğinden emin olmalısınız.

Değişikliklerinizi saklamak için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

Başa dön ↑ ]

WordPress’de SEO Dostu URL Yapılarını Kullanma

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini açıkça açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaydır.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri şunlardır:

https://www.bilionmu.com/blogger/google-seo/
https://www.bilionmu.com/blogger/blog-nasil-acilir-adim-adim-blog-kurulumu/

Bu URL’lerin okunabilir olduğunu ve bir kullanıcının yalnızca URL metnine bakarak sayfada göreceklerini tahmin edebildiğine dikkat edin.

Peki SEO dostu olmayan URL nasıl görünür?

https://www.bilionmu.com/?p=10467
https://example.com/archives/123

Bu URL’lerin içerikle alakalı sayılar kullanmadığına ve bir kullanıcı URL’ye bakarak sayfada neler bulacaklarını tahmin edemez.

SEO dostu kalıcı bağlantı yapısını kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar almanızı geliştirir.

Peki WordPress sitenizin kalıcı bağlantı yapısını nasıl kontrol edebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Ayarlar »Permalinks(kalıcı bağlantılar) sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Post name(yazı ismi) seçeneğini seçin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklayın.

Not: Web siteniz 6 aydan fazla çalışıyorsa, lütfen sayılar seçeneğini kullanmadığınız sürece kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeyin. Gün ve İsim veya Ay ve İsmi kullanıyorsanız, bunu kullanmaya devam edin.

Kurulu bir sitede kalıcı bağlantı yapınızı değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedeceksiniz ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskini yaşayacaksınız.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, bir profesyonel kiralayın, böylece doğru yönlendirmeleri ayarlayabilirler. Sosyal paylaşım sayfalardaki varlığınızı kaybedersiniz.

Başa dön ↑ ]

WWW ve WWW dışı

Web sitenizle daha yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.example.com) veya www olmayan (http://example.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir.

Arama motorları, bunları iki farklı web sitesi olarak görür; bu nedenle, bir URL seçmeniz ve sadık kalmanız gerekir.

Tercihlerinizi, Ayarlar »Genel sayfasını ziyaret ederek ayarlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz URL’yi ‘WordPress Adresi’ ve ‘Site Adresi’ alanlarına ekleyin.

SEO açısından herhangi birinin kullanılmasının hiçbir avantajı yoktur.

Başa dön ↑ ]

En İyi WordPress SEO eklentisi

WordPress hakkında en iyi şeylerden biri de her şey için bir eklenti olması ve SEO’nun istisna olmaması. Binlerce WordPress SEO eklentisi, yeni başlayanlar için en iyi WordPress SEO eklentisini seçmeyi zorlaştırıyor.

Tek tek SEO görevleri için ayrı eklentiler kurmak yerine, en iyi WordPress SEO eklentisini seçmenize yardımcı olayım ve bu tamamen ücretsizdir.

En İyi WordPress SEO Eklentisini Seçme

En iyi WordPress SEO eklentisini seçmeye gelince, muhtemelen en popüler iki çözüm arasından birini seçiminizi öneririm : Yoast SEO veya All in One SEO Pack.

Bilionmu’da, Yoast SEO’yu kullanıyorum, bu yüzden bu yazıda Yoast SEO’nun ekran görüntülerini örnekler için kullanacağım.

Başa dön ↑ ]

WordPress’e XML Site Haritaları Ekleyin

Bir XML Site Haritası web sitenizdeki her bir sayfayı listeleyen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosyadır. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

Bir XML site haritası ekleme sitenizin arama sıralamalarını yükseltmezken, arama motorlarının sayfaları hızla bulmalarına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, otomatik olarak sizin için bir XML site haritası oluşturacaktır. Site haritanızı bulmak için, bu URL’ye gitmeniz yeterlidir (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayınız):

http://example.com/sitemap_index.xml

Bir sonraki adımda XML site haritanızı Google’a nasıl göndereceğinizi göstereceğiz.

Başa dön ↑ ]

Sitenizi Google Search Console’a Ekle

Web Yöneticisi Araçları olarak da bilinen Google Search Console, web sitesi sahiplerine, içeriğinin arama motoruyla nasıl göründüğüne bir göz atmak için Google tarafından sunulan bir dizi araçtır.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, insanların web sitenizi bulmak için kullandığı gerçek arama terimlerini, her sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkta tıklandığını göreceksiniz.

Bütün bu bilgiler sitenizde neyin çalıştığını ve nelerin olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu, web sitenizde, arama yapan tarayıcıların erişemediği, yinelenen içerikleri veya sınırlı kaynakları bulması gibi bir takım uyarılar da verir.

Web sitenizi Google Search Console’a ekledikten sonra, Tara menüsünü tıklayın ve ardından Site Haritaları’nı seçin.

Bundan sonra, Site Haritası Ekle düğmesine tıklayın.

Ana site haritanız sitemap_index.xml’dir, devam edin ve bunu gönderin.

Site haritanızı başarıyla ekledikten sonra, beklemede görünür. Google’ın web sitenizi taraması biraz zaman alıyor. Birkaç saat sonra, site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz. Size site haritanızda bulunan bağlantıların sayısını, kaç tanesinin dizine eklendiğini, resimlerin ve web sayfalarının oranını vs. gösterecektir.

Analizler toplamak ve Web sitenizin SEO ilerlemesini görmek için Search Console’unuzu en az ayda bir kez kontrol etmenizi öneririz.

Başa dön ↑ ]

SEO için Blog Yazılarınızı En İyileştirme

Genellikle yeni başlayanlar, bir WordPress SEO eklentisinin sadece kurulumunun ve etkinleştirilmesinin yeterli olduğu düşünmenin yanlışını yapar. SEO, azami sonuçları görmek isterseniz takip etmeniz gereken bir süreçtir.

Yoast SEO her blog yazısı ve sayfasına bir başlık, açıklama ve odak anahtar kelime eklemenize izin verir. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizde Google’da neler göreceğini gösteren bir önizleme gösterir.

Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz.

Blog yazınızı yazarken, Yoast SEO bölümüne gidin ve tam olarak yararlanın.

Bir odak anahtar kelimesi seçmeyi merak ediyorsanız, iyi bir başlık ve iyi bir meta açıklaması nasıl olur diyorsanız SEO için blog yayınlarınızı optimize etmek için Seo uyumlu makale hazırlama yazımda ayrıntılı bir şekilde açıkladım.

Seo uyumlu makale hazırlama yazım, SEO başarılarınız için çok önemlidir, okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Başa dön ↑ ]

WordPress SEO En İyi Uygulamalar

WordPress SEO temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisini kullanırsanız, çoğu web sitesinin önünde olacaksınız.

Bununla birlikte, daha iyi sonuçlar istiyorsanız, aşağıdaki WordPress SEO en iyi uygulamalarını takip etmeniz gerekmektedir.

Bunlar çok teknik değil ve çoğu size kodlara dokunmanızı gerektirmiyor. Fakat onları takip ederseniz büyük farkı göreceksiniz.

WordPress’de Düzenler ve Etiketler Kullanma

WordPress, blog yayınlarınızı kategorilere ve etikete göre sıralamanıza izin verir. Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradığı içeriği bulmalarını kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler, arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini anlamalarına yardımcı olur.

Yeni başlayanlar genellikle kategorileri ve etiketleri en iyi şekilde nasıl kullanacakları konusunda şaşkına dönerler. Bunu yazımda kategorilere ve etiketlere nasıl yaklaştığımı görebilirsiniz.

Kategoriler, yayınlarınızın geniş gruplandırılması içindir. Blogunuz bir kitap olsaydı, kategoriler içerik tablosu olurdu.

Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat gibi kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşiktir, dolayısıyla onlara alt kategori ekleyebilirsiniz.

Öte yandan etiketler, tek bir yayının içeriğini tanımlayan daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, gıda kategorisi altında açılan bir blog yazısı, salata, kahvaltı, krep gibi etiketleri olabilir. Bunları bir kitapta dizinler bölümü olarak düşünün.

Kategorileri ve etiketleri doğru bir şekilde kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmalarını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğu görünür, arama motorlarının web sitenize göz atmalarını da kolaylaştırır.

Başa dön ↑ ]

İç Bağlantı Alışkanlığı

Arama motorları, web sitenizdeki her sayfaya puan kazandırır. Bu skorun reçetesi gizli tutulur, böylece insanlar oyunu oynayamazlar. Bununla birlikte, otoritenin en yaygın işaretleri bağlantılardır.

Bu nedenle, kendi içeriğinize diğer blog yayınlarınızdan ve sayfalarınızdan bağlamanız önemlidir.

Mümkün olduğunca kendi yazılarınıza bağlanmayı bir alışkanlık haline getirin.

Bu, sayfa görüntülemelerinizi artırmanıza, kullanıcıların sitenizde harcadıkları zamanı artırmaya ve sonucunda, tek tek blog yayınlarınızın ve sayfalarınızın SEO puanını artıracaktır.

Başa dön ↑ ]

WordPress Yorumlarını Optimize Etme

Yorumlar, web sitenizdeki kullanıcı etkileşiminin güçlü bir göstergesi olabilir. Yorum yapan kullanıcılar, sitenize daha fazla bağ, daha fazla trafik ve gelişmiş SEO demektir.

Ancak, yorumlarınızın spam olmadığı ve gerçek olduğundan emin olmalısınız. Spam gönderenler, arama sıralamalarını etkileyebilecek ve hatta bozacak kötü bağlantılar içeren yorumlar gönderebilirler.

Bu nedenle herkesin Akismet’i kullanmaya başlamasını öneriyorum. Her WordPress sitesi ile önceden kurulmuş olarak gelen iki eklentiden biridir ve yorum spam’ı ile mücadele etmenize yardımcı olur.

Blog yayınlarınız orijinal, spam içermeyen yorumlar çekiyorsa, o zaman ilgi çekici bir web sitesi oluşturduğunuz anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, bir yazıya çok fazla yorum yapmak, arama motoru sıralamalarınızı da etkileyen daha yavaş yüklemeyi sağlayabilir.

Web sitenizi, yorumlarınızın sunucunuza ve hızınıza yüklediği yükü hafifletecek şekilde hazırlamak için yorumları birden çok sayfaya bölebilirsiniz.

Başa dön ↑ ]

Yukarıda belirtildiği gibi bağlantılar, arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermelerine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlandığınızda, sitenizin SEO puanının bir kısmını bu bağlantıya geçiriyorsunuz demektir. Bu SEO puanı “bağlantı suyu” olarak adlandırılır.

İyi arama sıralaması için, vermediğiniz başka web sitelerinden daha fazla bağlantı suyu aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Harici bağlantılara (kendi sahip olmadığınız web sitelerine bağlantılar) “nofollow” özelliğinin eklenmesi, arama motorlarına bu bağlantıları izlememelerini bildirir. Bu, bağlantı suyu tasarruf etmenize yardımcı olur.

HTML’de normal bir harici bağlantı şöyle görünür:

<a href="https://example.com"> Örnek Web Sitesi </a>

Nofollow özelliğine sahip harici bir bağlantı şöyle görünür:

<a href="https://example.com" rel="nofollow"> Örnek Web Sitesi </a>

Başa dön ↑ ]

Tam Mesajlar vs Özetler veya Alıntılar

WordPress, ana sayfanız, kategori arşivi, etiket arşivi, tarih arşivi, yazar sayfası vb. Gibi bir dizi sayfadan yayınlarınıza görüntüler ve bağlantılar verir.

Varsayılan olarak, tüm makalelerin tamamını bu sayfalarda gösterir. Bu, sitenizin SEO’unu etkiler, çünkü arama motorları, içeriği yinelenen bulabilir. Bu makaleler arşiv sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesini sağlar.

Her yerde tam makale gösterilmesi sayfa görünümlerinizi de etkiliyor. Örneğin, RSS yayınınıza abone olan kullanıcılar, web sitenizi hiç ziyaret etmeden feed okuyucusundaki tam makaleyi okuyabilecektir.

Bunu çözmenin en kolay yolu, tam makale yerine özetleri veya alıntıları göstererek.

Bunu Ayarlar »Okuma bölümüne gidip özeti seçerek yapabilirsiniz.

Başa dön ↑ ]

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamalarını izleseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir hacker tarafından ele geçirilirse, arama motorunuzun sıralamaları büyük bir darbe alacaktır.

Aşağıda, yavaş performans veya zayıf güvenlik nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl engelleyeceğinizi anlatmaktayım.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Araştırmalar, internet çağında ortalama insan dikkat süresinin bir akvaryum balığınkinden daha kısa olduğunu gösteriyor.

Web kullanılabilirlik uzmanları, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret ettikten sonra birkaç saniye içinde kalmayı mı yoksa ayrılamayı mı tercih ettiği düşüncesine girdiğine inanıyor.

Bu, bir web sitesi sahibi olarak, içeriğinizi sunmak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak için yalnızca birkaç saniyeniz olduğu anlamına gelir. Ziyaretçinizin web sitenizin yüklenmesini beklemesini sağlayan bu değerli zamanı kaybetmek istemiyorsunuz. Google gibi arama motorları, yavaş yükleyen web sitelerinden daha hızlı olan daha yüksek web sitelerini sıraladıklarını itiraf ediyor.

Başa dön ↑ ]

Resimler metinden daha ilgi çekici ancak yüklenmesi daha uzun sürüyor. Görüntü boyutlarına ve kalitesine dikkat etmiyorsanız web sitenizi yavaşlatabilirler.

Daha hızlı yüklemek için optimize edilmiş resimleri kullandığınızdan emin olmalısınız. Web için görüntülerinizi optimize ederek WordPress’in hızlandırılmasına yardımcı olursunuz.

Resimlerinizi arama motorları için optimize etmek sitenizi hızlandırdığı gibi kullanabileceğiniz bir başka numara da, açıklayıcı başlık ve alt etiketler kullanmaktır. Bu etiketler, arama motorlarının imajınızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca ekran okuyucuları alt ve başlık etiketlerini okuyabildikleri için görme engelli kullanıcılara yardımcı olurlar.

WordPress, bir resim yüklerken başlık ve alt etiketler eklemenize izin verir.

Eğer bir fotoğrafçı iseniz veya WordPress sitenize çok fazla resim eklerseniz, bir galeri eklentisi kullanmanız gerekir.

Envira Galeri’yi kullanmanızı öneririm. Hem, tamamen duyarlı ve de SEO dostudur.

Başa dön ↑ ]

WordPress Sitenizin Güvenliği ve Güvenliği

Google, her hafta zararlı yazılımlar için yaklaşık 20.000 web sitesi ve kimlik avı için yaklaşık 50.000 kara listeye sahiptir. Bir site kara listeye alındığında, herhangi bir arama sonucunda hiç görünmez.

Bu, WordPress sitenizin güvenliğinin iyi sıralamalar için çok önemli olduğu anlamına gelir. Siteniz bir hacker tarafından tehlikeye giriyorsa, SEO’daki tüm zorlu çalışmanızın boşa gitmesini istemezsiniz.

İyi haber şu ki, WordPress sitenizi güvende tutmak o kadar zor değil.

Başa dön ↑ ]

SSL / HTTPS Kullanmaya Başlayın

SSL (Secure Sockets Layer), bir kullanıcının tarayıcısı ile bağlandıkları sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen bir teknolojidir. Bu, WordPress sitenize ek bir güvenlik katmanı ekler.

SSL ile korunan web siteleri tarayıcının adres çubuğunda bir asma kilit işaretiyle gösterilir. Bu, web sitenizi daha güvenilir hale getirir.

SSL sertifikanızı web barındırma şirketinizden satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL alabilirsiniz.

Başa dön ↑ ]

Bu makalenin WordPress sitenizin SEO için düzgün bir şekilde nasıl optimize edebileceğini öğrenmenize yardımcı olmasını diliyorum. WordPress SEO ipuçlarından birkaçını uygulayın ve arama motorları değişikliklerinizi işleme koyarken birkaç ay içinde trafiğinizde bir artış göreceğinize inanıyorum.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen yazıma yorum katın.

(162)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir