Anasayfa Blogger Internal Server Error Hatasını Düzeltme
0

Internal Server Error Hatasını Düzeltme

Internal Server Error Hatasını Düzeltme
112
0

WordPress’de Internal Server Error sunucu hatası mı görüyorsunuz? Dahili sunucu hatası, en yaygın WordPress hatalarından biridir. Hata başka bir bilgi vermediğinden, birçok yeni başlayanlar onu oldukça sinir bozucu buluyor. Bu makalemde, WordPress’de dahili sunucu hatasını kolayca nasıl düzelteceğinizi göstereceğim.

 

WordPress’te Dahili Sunucu Hatası Neden Oluyor?

Dahili sunucu hatası WordPress’e özgü değildir. Bir web sunucusunda çalışan herhangi bir web sitesinde olabilir. Bu hatanın genel doğası nedeniyle, geliştiriciye hiçbir şey söylemez.

Dahili bir sunucu hatasının nasıl düzeltileceğini sormak, ağrının nerede olduğunu söylemeden doktorunuza ağrıyı düzeltmek için başvurmak gibidir.

WordPress’de dahili sunucu hatası çoğunlukla eklenti veya tema işlevleri nedeniyle oluşur. Bildiğimiz WordPress’de dahili sunucu hatasının diğer muhtemel nedenleri şunlardır: bozuk .htaccess dosyası ve PHP bellek sınırı.

Dahili sunucu hatasının, sitenin geri kalanı iyi çalışırken yönetici alanına erişmeye çalıştığınızda gösterilmesi muhtemeldir .

Şimdi, WordPress’deki dahili sunucu hatasını gidermek için nasıl bir yol izleyeceğimize göz atalım.

Bozuk .htaccess Dosyasını Kontrol Etme

WordPress’de dahili sunucu hatasını gidermek için yapmanız gereken ilk şey bozuk .htaccess dosyası olup olmadığını kontrol etmektir.

Ana dosyanızı yeniden adlandırarak bunu yapabilirsiniz. .htaccess dosya adınıza .htaccess_old gibi bir şey ekleyin. .htaccess dosyasını yeniden adlandırmak için, sunucu hesabınızdan cPanel üzerinden dosyaya erişim sağlayabilirsiniz.

Bağlandıktan sonra .htaccess dosyası, wp-content, wp-admin ve wp-includes gibi klasörlerle aynı dizinde bulunur.

.htaccess dosyasını yeniden adlandırdıktan sonra, sorunun bu şekilde çözülüp çözülmediğini görmek için sitenizi ziyaret etmeyi deneyin.

Sorununuzun düzeldiğini görüyorsanız hiç bir şey yapmadan, WordPress admin panelinden Ayarlar »Permalinks(Kalıcı Bağlantılar) sayfasına gidiniz ve herhangi bir değişiklik yapmadan kaydet düğmesini tıklayınız. Bu, gönderdiğiniz sayfaların bir 404 hatası döndürmemesi için uygun bir yazma kurallarıyla size yeni bir .htaccess dosyası oluşturacaktır.

Bozuk .htaccess dosyası kontrolü çözüm için işe yaramazsa, o zaman bu makaleyi okumaya devam etmeniz gerekir.

PHP Bellek Sınırının Artırılması

PHP bellek limitinizi tüketiyorsanız bazen dahili sunucu hatası olabilirsiniz. Bunu düzeltmek için wp-config.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Dahili sunucu hatasını yalnızca WordPress yöneticinize giriş yapmaya çalıştığınızda veya wp-admin’inize bir resim yüklemeye çalıştığınızda alıyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek bellek sınırını artırmanız gerekir:

  1. Php.ini adı verilen boş bir metin dosyası oluşturun
  2. Bu kodu yapıştırın: memory = 64MB
  3. Dosya ‘yı kaydet
  4. FTP kullanarak / wp-admin / klasörüne yükleyin

Bellek sınırının arttırılması sizin için sorunu çözdüyse, sorunu yalnızca geçici olarak düzelttiniz. Hâlâ bellek sınırını tüketen sebebi bulmanız gerekiyor.

Bu, kötü kodlanmış bir eklenti veya hatta bir tema işlevi olabilir. Tam teşhis bulmanıza yardımcı olması için sunucu sağlayıcınızla iletişime geçin.

PHP bellek sınırının arttırılması sizin için sorunu çözmüyorsa, diğer yollara geçelim.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırak

Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri sizin için uygun değilse, bu hata büyük olasılıkla yüklenen bir eklenti den kaynaklı olabilir. Ayrıca, birbirleriyle çakışan eklentilerin olması da mümkündür.

Maalesef, bunu bulmak için kolay bir yol yoktur. Tüm WordPress eklentilerini bir kerede devre dışı bırakmanız gerekir.

Tüm eklentileri devre dışı bırakarak hatayı düzeltirseniz, hataya neden olan eklentilerden biri olduğunu anlarsınız.

WordPress admin alanına gidin ve ‘Eklentiler’ düğmesine tıklayın. Şimdi, devre dışı bıraktığınız eklentileri teker teker aktif ederek kontrolü sağlayın. Soruna neden olan eklentiyi bulana kadar devam edin. Bulduğunuz eklentiyi kaldırın ve hatayı eklenti yazarına bildirin.

Çekirdek Dosyaları Yeniden Yükleme

Eklenti seçeneği dahili sunucu hatasını düzeltmezse, o zaman yeni bir WordPress yüklemesi yani wp-admin ve wp-includes klasörünü yeniden yüklemeyi sağlamalıyız.

Bunu yaptığınızda, bilgilerinizden hiçbiri kaybolmaz ve herhangi bir dosyanın bozulması durumunda sorunu çözebilir.

Önce WordPress.org web sitesini ziyaret etmeniz ve İndir düğmesini tıklamanız gerekir.

Bu, WordPress zip dosyasını bilgisayarınıza yükleyecektir. Zip dosyasını çıkarmalısınız ve içindeki bir wordpress klasörü bulacaksınız.

Sonra bir FTP istemcisini kullanarak WordPress web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra web sitenizin kök klasörüne gidin. İçinde wp-admin, wp-includes, wp-content klasörleri bulunan klasördür.

Sol sütunda bilgisayarınızdaki WordPress klasörünü açın. Şimdi, wp-includes ve wp-admin klasörlerini seçmeniz ve ardından sağ tarafa sürükleyerek bırakın.

FTP istemciniz şimdi bu klasörü sunucunuza aktaracaktır. Dosyaların üzerine yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır. ‘Üzerine yaz’ ı seçin ve ardından ‘Bu işlemi her zaman kullan’ seçeneğini işaretleyin. FTP istemciniz artık eski WordPress dosyalarınızı yeni kopyalarla değiştirecektir. WordPress dosyalarınız bozuksa, bu adım sizin için dahili sunucu hatasını düzeltecektir.

Hosting Sağlayıcıya Sorun

Tüm yöntemler web sitenizdeki dahili sunucu hatasını düzeltemezse, daha fazla yardım alma zamanı. Web sunucu destek ekibinize başvurun ve sunucu günlüklerini kontrol ettirin eminim hatanın temel sebebini bulabileceklerdir.

 

(112)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir