Anasayfa Blogger Web sitesi için hangi alan adı uzantısını seçmeliyiz?
2

Web sitesi için hangi alan adı uzantısını seçmeliyiz?

Web sitesi için hangi alan adı uzantısını seçmeliyiz?
298
2

Bildiğiniz gibi, popüler .com uzantısından ayrı olarak, seçebileceğiniz birçok yeni alan adı uzantısı var. Bu makalemde, şu soruya cevap vereceğim: Web siteniz için hangi alan adı uzantılarını, artıları ve eksileriyle seçmelisiniz?

Alan Adı Uzantıları nedir?

Alan adı uzantıları veya TLD’ler bir alan adının son kısmıdır. Bunlar, noktadan sonra ve alan adının sağ tarafında görünen harflerdir. Örneğin, bilionmu.com bir .com etki alanı uzantısına sahiptir.

İlk alan adı uzantıları .com, .net, .org’tur ve  hala en popüler alan adı uzantılarıdır.

Zaman geçtikçe yeni alan adı uzantıları tanıtıldı. Bunlar com.tr, .co.uk, .com.de gibi ülkeye özgü alan adı uzantılarını ve .travel, .app, .mobi, .photography ve daha fazlası gibi genel uzantıları içeriyordu.

Bugün, bir web sitesi başlatmak için kullanabileceğimiz yüzlerce alan adı uzantısı var.

Bazı kayıt şirketleri, diğerlerinden daha çeşitli alan adı uzantıları sunar. Her alan adı uzantısının maliyeti değişecektir ve yeni olanlardan bazıları, popüler .com, .net ve .org uzantıları ile karşılaştırıldığında oldukça pahalıdır.

Bir alan adı satın aldıktan sonra, bir web sitesi oluşturmak için web barındırma işlemine hala ihtiyacınız olacak. Daha fazla ayrıntı için alan adı ve web barındırma arasındaki fark hakkında yeni başlayanlar için yazdığım makaleye bakın.

Web siteniz için hangi alan adı uzantısını seçmelisiniz?

Web sitenizin başarısı için doğru alan adı uzantısına sahip bir alan adı seçmek çok önemlidir. Alan adınızın uzantısı, markanızı etkiler.

Yeni alan adı uzantıları popüler değil çünkü çoğu insan bunlara aşina değil. Aslında, bazı kullanıcılar bunları uygun bir alan adı olarak dahi tanımayabilir.

.Com alan adı uzantısı internet ile eşanlamlı hale geldi. Kayıtlı alan adlarının yaklaşık %46’sı .com alan adlarıdır. Çoğu akıllı telefonun bile hızlı yazım için bir varsayılan .com tuşu vardır.

Bu yüzden yalnızca .com alan adı uzantısını kullanmanızı öneririm.

.Com alan adlarını hatırlamak kolaydır. Çoğu internet kullanıcısı, tarayıcılarında bir web sitesi adresi girerken içgüdüsel olarak .com kullanıyor. .Com alan adlarının popülaritesi nedeniyle, markanızı büyütmek, tanıtmak ve işinizi büyütmenize yardımcı olmak daha kolaydır.

Hemen hemen her türlü web sitesi ve işletme için bir .com alan adı kullanılabilir. 

Yakınlığı, esnekliği ve potansiyeli nedeniyle, yeni web siteniz için yalnızca .com alan adı uzantısını seçmenizi öneririm.

Tercih Edilen Alan Adının .com Uzantısı Kullanılamıyorsa Ne Yapmalı?

İnternet’teki web sitelerinin çoğunluğu .com uzantısı kullanıyor. Bu, zaten kayıtlı olan yaklaşık 136 Milyon .com alan adının olduğu anlamına gelir.

Bu, tüm iyi alan adlarının zaten kayıtlı olduğunu hissettirir. Ancak, iyi bir .com alan adı bulmak için hala bolca akıllı bir yöntem bulunmakta.

  • Alan adınız işletmenizi ve ne yaptığınızı göstermelidir. Örneğin, eniyimakarnasitesi.com, eniyi.com’dan daha iyidir.
  • Benzersiz hale getirmek için tercih edilen alan adınızdan önce veya sonra küçük kelimeler eklemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, eniyimakarnasitesi.com
  • Alan adınızın kolayca telaffuz edilebildiğinden emin olun. Alan adınızdaki (-)tireleri veya (1,2,…)sayıları kullanmayın.
  • Çevrimiçi alan adı araçları, hâlâ müsait olan alan adı fikirlerini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, diğer popüler alan adı uzantılarını, amaçlarını ve hangi tür web sitelerine uygun olduklarını gözden geçirelim.

Mevcut Olan Diğer Etki Alanı Uzantıları

Kullanılabilir yüzlerce alan adı uzantısı var. Bu alan adı uzantılarının nasıl kullanılacağıyla ilgili bir fikir vermek için bazı genel ve popüler uzantıları almaya çalıştım.

.Net alan adı uzantısını ne zaman kullanmalısınız?

.Net uzantısı ikinci en popüler etki alanı uzantısıdır. Ağ işletmeleri, internet servis sağlayıcıları veya çevrimiçi topluluk ağları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

İlgisiz bir iş web sitesi için kullanmak markanız için kötü bir fikirdir. Örneğin, ağ cihazlarını web sitenizde satıyorsanız, ancak bir giyim mağazası için .net kullanılması uygun değildir. 

.Org alan adı uzantısı ne zaman gerekir?

.Org, ilk olarak, .com ve .net alan adı uzantılarına eşlik etmek üzere başlatıldı. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, hayır kurumları, dini veya sosyal farkındalık oluşturan web siteleri için uygundur.

Bir işletme veya kişisel web sitesi için kullanmak müşterilerinize yanlış bir izlenim verebilir. Kar amacı gütmeyen faaliyetler için .org’u ve ticari faaliyetler için aynı alanın .com sürümünü kullanan kuruluşlar var.

.Biz Ne zaman kullanılmalı?

.Biz alan adı uzantıları, işletme için bir kısaltmadır. .Com uzantısına benzer şekilde, .biz her türlü iş web sitesi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, .biz, hatırlamayı zorlaştıran müşterilere çok daha az tanıdık geliyor. Ayrıca, .com uzantısı kullanmıyorsanız müşterinizin işletmenize ilişkin algısını da etkileyebilir.

.Info alan adı uzantısı Ne zaman gerekir?

.İnfo uzantısı bilgi için bir kısaltmadır ve bilgi portalları veya benzer web siteleri tarafından kullanılabilir.

Bu uzantıyı bir blog veya işletme web sitesi için kullanmak, kullanıcılara yanlış izlenim verebilir. Bu aynı zamanda markanızın itibarını ve web sitenizin uzun vadedeki hedeflerini de etkiler.

.Name alan adı uzantısı Ne zaman kullanılmalı?

.Name uzantısı bireyler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu yeni daha az popüler alan adı uzantısı, kişilere kendi adlarına sahip kişisel web siteleri için bir alan adı kaydettirmek amacıyla oluşturuldu.

Uzantının ve kapsamının bilinmemesi nedeniyle, sadece kişisel bir web sitesi veya blog için kullanabilirsiniz. Bir işletme web sitesi için asla kullanmamalısınız.

.TV alan adı uzantısı Ne zaman gerekir?

Teknik olarak .tv alan adı uzantısı, Tuvalu’da (Pasifik Okyanusu’nda küçük bir ada ülkesi) bulunan web siteleri için ülkeye dayalı bir TLD’dir. Bununla birlikte, alan dünyadaki televizyonla ilgili web siteleri tarafından kullanılmaktadır.

Web siteniz veya işletmenizin televizyon sektörü ile ilgiliyse, yalnızca bu alanı kullanmalısınız. Diğer işletmeler veya bloglar için kullanmak garip görünebilir.

Aslında, televizyonla ilgili bir web siteniz olsa bile, bunun yerine bir .com alan adıyla gitmenizi öneririz. Birçok popüler televizyon şirketi .tv alan adı uzantısı kullanmaz. Örneğin, atv, kanald, show ve düzinelerce.

.Photography, .club, .xyz, .blog ve daha fazlası gibi düzinelerce daha fazla alan adı uzantısı var. Hepsi çok spesifik, daha az unutulmaz ve web sitenizin potansiyelini bir şekilde sınırlıyor.

Ülkeye Özgü Etki Alanı Uzantıları Hakkında

Yalnızca söz konusu ülkede kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, yalnızca ülkeye özgü alan adı uzantılarını kullanmalısınız.

Ülkeye özgü alan adı uzantılarının amacı, o bölgedeki bireyler ve işletmeler tarafından kullanılmasıdır. Bu gibi alanların çoğu sadece o ülkede bulunduğunuz veya orada bir temsilciniz varsa kaydedilebilir.

Ülkeye özgü alan adı uzantıları, çok dilli web siteleri oluşturmak veya bölgeye özgü web siteleri oluşturmak için idealdir.

Bazı web siteleri, alan adları için akıllı fikirler bulmaya yönelik ülke alan adı uzantılarını kullanır. Örneğin, com.tr, Türkiye’nin alan adı uzantısını belirterek o ülkenin alan adı kısaltma hizmetini kullanır.

Bu makalenin, web siteniz için yeni alan adı uzantıları seçmenizle ilgili soruyu yanıtladığını umuyorum.

(298)

Yorum(2)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir