Anasayfa Bilinmesi Gereken WordPress 5.0’daki Yenilikler

WordPress 5.0’daki Yenilikler

WordPress 5.0’daki Yenilikler
95
2

WordPress 5.0 Ocak ayında piyasaya sürüldü. Tamamıyla yeni bir dizi iyileştirme ve bazı büyük değişikliklerle gelen ilk WordPress sürümüdür. Bu makalede, WordPress 5.0’daki yenilikleri ve web sitelerini güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini size göstereceğim.

WordPress 5.0 büyük bir sürümdür ve yönetilen bir WordPress barındırma hizmetinde değilseniz, güncellemeyi el ile başlatmanız gerekir.

Önemli: Güncellemeye başlamadan önce tam bir WordPress yedeğini almayı unutmayın.

 

Gutenberg Yeni Blok Temelli Editöre Giriş

WordPress 5.0, Gutenberg kodlu tamamen yeni bir editör ile birlikte geliyor. İçerik bloklarını kullanarak kullanıcıların güzel düzenler oluşturmasını sağlayan blok tabanlı bir editördür.

Eski WordPress editörü basit bir metin penceresiydi. İyi çalıştığında, resim eklemek, galeriler, kısa kodlar, video embedleri ve diğer içerik öğeleri oluşturmak için farklı yaklaşımlar kullanmanız gerekiyordu.

Yeni editör onları, her bir içerik öğesinin bir bloğa sarıldığı düzenlenmiş bir yazma deneyimiyle değiştirir. Bunları düzenleyicide taşıyabilir, ayarlarını değiştirebilir ve kod yazmadan ilgi çekici düzenler oluşturabilirsiniz.

Varsayılan olarak, en sık kullanılan içerik öğelerini eklemek için birkaç blokla gelir. Bu, görüntü, ses, video, fotoğraf galerisi, kapak resmi, listeler, alıntı, medya, metin, düğmeler ve daha fazlasını eklemek için bloklar içerir.

Bloklar kendi araç çubukları ve ayarları ile birlikte gelir. Temel biçimlendirme seçeneklerinin yanı sıra, genişliği, renkleri ve diğer özellikleri de değiştirebilirsiniz.

Widget’ler ayrıca bloklar olarak dahil edilir, böylece kolayca kısa kodlar, son gönderiler, son yorumlar, kategoriler ve arşivler ekleyebilirsiniz.

Makalelerinize kısa kodlar eklemeyi başarabiliyorsanız, bunları blok olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni editör ayrıca gömmeleri çok daha kolay hale getiriyor. Basitçe blok ekle düğmesinin altındaki gömme bölümünü genişletin, desteklenen tüm gömme seçeneklerini görebilirsiniz.

Bu, video, tweet ve facebook yerleştirmeyi çok daha kolay hale getirir. Her gömme kendi bloğudur, böylece ayarlarını diğer bloklar gibi ayarlayabilirsiniz.

WordPress yönetici kenar çubuğu tarafından biraz rahatsızlık hissederseniz, dikkat dağıtıcı olmayan tam ekran moduna geçip, WordPress yönetici kenar çubuğunu gizleyebilir ve içeriğinizi tasarlamak için çok daha fazla yere sahip olursunuz.

Her zamanki tüm yazı düzenleme özelliklerini kenar çubuğunun altına özenle yerleştirilmiş olarak bulacaksınız. Bu, yayınlama ve kaydetme seçeneklerini, kalıcı bağlantı veya satış sonrası, kategoriler ve etiketler, alıntılar ve daha fazlasını içerir.

 

Blok Oluştur ve Yeniden Kullan

Sık sık aynı stil veya içeriğe sahip şeyler eklerseniz, bunları daha sonra gerektiğinde kullanmak üzere yeniden kullanılabilir bloklar olarak kaydedebilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir hale getirmek istediğiniz bir bloğu düzenleyin. Memnun kaldıktan sonra, blok araç çubuğundaki menü noktalarına tıklayın ve ‘Yeniden kullanılabilir bloklara ekle’yi seçin.

Bu blok için bir ad girmeniz istenecek. Bundan sonra, WordPress bunu yeniden kullanılabilir bir blok olarak kaydeder. Blok Ekle butonunun altında bulabilir ve diğer mesajlarda kullanabilirsiniz.

 

WordPress 5.0’a Yükselttikten Sonra Varolan İçeriği Düzenleme

WordPress 5.0, eski içeriğinizin hiçbirini etkilemez ve yine de eski makaleleri düzenleyebilirsiniz. Daha eski bir makaleyi düzenlerken, içeriğinizin bir “Klasik” editör bloğuna sarıldığını göreceksiniz.

Klasik bloğun içindeki makaleyi düzenlemeye devam edebilirsiniz. Ayrıca, yeni WordPress editörünün tüm özelliklerini kullanmanıza izin verecek birçok bloğa da görebilirsiniz.

 

Hala Eski WordPress Editörünü Kullanabilir miyim?

Evet, Klasik Editör eklentisini kurup etkinleştirerek eski WordPress editörünü kullanabilirsiniz.

Etkinleştirmeden sonra, eklenti yeni blok tabanlı düzenleyiciyi devre dışı bırakır ve WordPress’i alıştığınız eski klasik editörle birlikte kullanabilirsiniz.

 

Yirmi On dokuz – Yeni Varsayılan WordPress Teması

WordPress 5.0, Yirmi Dokuzuncu adlı yeni bir varsayılan temayla birlikte gelir. Bir blog başlatmak veya web sitesi yapmak için kullanılabilecek çok yönlü ve minimalist bir WordPress temasıdır.

Yirmi On dokuz, Gutenberg başlangıç ​​temasına dayanıyor, yani yeni WordPress editörüyle tamamen uyumlu. Asgari dikkat dağıtıcı özelliklere sahip temiz bir tuval sunar ve size yeni editörle deneme yapma ve WordPress yazılarınız ve sayfalarınız için güzel düzenler oluşturma özgürlüğü sunar.

 

WordPress 5.0 Temalar ve Eklentilerle Uyumluluk

WordPress 5.0, kullanıcıların WordPress kullanarak içerik oluşturma biçiminde büyük bir değişiklik getiriyor. Eklenti ve tema geliştiricilere ürünlerini test etmek ve yeni düzenleyici için uyumluluk eklemek için yeterli zaman sağlayan, epey bir süredir geliştirilme aşamasındadır.

WPForms ve Yoast SEO gibi en önemli WordPress eklentileri zaten WordPress 5.0 ve yeni editör ile uyumludur.

Umarım bu makalem de WordPress 5.0’daki yenilikler hakkında size iyi bir fikir vermişimdir.

(95)

Yorum(2)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir