Anasayfa Blogger WordPress Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme
0

WordPress Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme

WordPress Beyaz Ekran Hatasını Düzeltme
104
0

WordPress’i birkaç yıl kullandıysanız, beyaz ekranla en az bir kez karşılaştınız demektir. WordPress beyaz ekranı, bir veritabanı bağlantısı kurulurken hata gibi son derece sinir bozucu sorunlardan biridir. Bu sorunun kullanıcılara sinir bozucu olmasının nedeni, sizi WordPress yönetim panelinizde kilitlediği. Çoğu durumda hiçbir hata çıkışı olmadığından, sorunun ne olduğunu bulmanız can sıkıcıdır. Beyaz ekranın en kötüsü, bazen yalnızca sitenizin belli bir bölümünü etkileyecek olmasıdır. Örneğin, her şey iyi çalışıyorken WordPress yöneticinizde beyaz ekranı görebilirsiniz. Diğer durumlarda, yalnızca belirli bir yayında görebilirsiniz. Bu yazıda, birkaç olası çözüme bakarak WordPress beyaz ekran sorunu nasıl giderilir göstereceğim.

Bu hatayı neden alıyorsunuz?

Beyaz bir ekran gördüğünüz zaman çoğunlukla, bellek sınırını tükettiğiniz anlamına gelir. Bunun nedeni, düzgün çalışmayan bir eklenti olabilir. Ayrıca, kullandığınız zayıf kodlanmış bir temayla da kaynaklanabilir. Ayrıca, web barındırma sunucunuzda bir sorun olabileceği anlamına gelebilir. Sorun, herhangi bir şeyden kaynaklanabildiğinden, bir sürü sorun giderme gerektirebilir.

Sorun diğer siteleriniz de görünüyor mu?

Birden fazla siteniz varsa, yapmanız gereken ilk şey beyaz ekranının kurul üzerinde veya yalnızca bir alanda olduğunu görmektir. Sorun tüm siteleriniz de de gözüküyorsa web barındırma sağlayıcınızın bazı sorunlarla karşılaştığının güçlü bir göstergesi. Ancak, sorun yalnızca sitelerinizden birinde olursa, çalıştırmakta olduğunuz bir eklenti veya temayla ilgili sorun olabilir. Sorun yalnızca tek bir yayın veya sayfa ile meydana gelirse, bunun, sitenizden kaynaklı olduğunu bilmelisiniz.

Bellek Sınırının Artırılması

Genellikle bu sorun, hafızanız bittiğinden olur. WordPress PHP belleğini arttırmak için wp-config.php dosyasına,

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

kodunu ekleyin.

Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma

Bellek sınırının artırılması yardımcı olmazsa veya 256M veya 512M gibi yüksek bir bellek sınırınız varsa, sorunu başka yollarla çözmeniz gerekir. Bu sorunu giderme tecrübem de, sorunun her zaman belirli bir eklentiyle veya bir temayla olduğunu buldum. Şimdi tüm eklentileri devre dışı bırakalım. Tek tek aktif ederek hangi temadan kaynaklandığını görebiliriz.

Temanızı Varsayılan Temayla Değiştirin

Eklentileri devre dışı bırakma sorunu çözmezse, geçerli temanızı varsayılan temayla değiştirmeyi denemelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, tema klasörünüzü yedeklemektir. Sonra temayı silerek. WordPress otomatik olarak varsayılan temaya geri dönecektir.

Alternatif olarak, phpMyAdmin’inize gidebilir ve wp_options tablosundaki veritabanı tablolarını güncelleyebilirsiniz. Aşağıdaki tablo adlarının güncellenmesi gerekir:

template, stylesheet, ve current_theme. Değeri iki katına ayarlayın.

Bu sorunu çözüyorsa, temanın functions.php dosyasına bakmalısınız. Kodlarda ekstra boşluklar varsa, silmeyi düşünmelisiniz. Temanızın functions.php dosyasında kötü kodlanmış bir işlev kullanıyorsanız, bunun da nedeni budur.

Diğer Düzeltmeler

Yukarıdakilerin hiçbiri düzeltmezse, o zaman WordPress’in yeni bir kopyasını yeniden yüklemeye çalışmalısınız. Olası birşey olmamasına rağmen, bir çekirdek dosyanın bozulmuş olabileceği her zaman mümkündür.

Ayrıca hangi hataların çıktığını görmek için WordPress hata ayıklama işlevini de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin.

error_reporting(E_ALL); ini_set('display_errors', 1);
 
define( 'WP_DEBUG', true);

Bunu ekledikten sonra, boş ekranda artık hatalar ve uyarılar olacaktır. Bunlar, kök sebebi belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu hataya bazen önbellekleme eklentisi neden olabilir. Önbelleğinizi boşaltmanız yeterlidir.

Çözümlerden bir diğeri ise ön yineleme ve geri izleme sınırını arttırmaktır. Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza yapıştırabilirsiniz. Veya bazı sunucularda PHP.INI dosyanızı değiştirmeniz gerekebilir.

/** Trick for long posts */ 
ini_set('pcre.recursion_limit',20000000); 
ini_set('pcre.backtrack_limit',10000000);

Bu çözüm yolları sorunu gidermediyse ve çalışacak başka bir çözüm bulduysanız, lütfen bu makaleme yorum katın.

(104)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir