Anasayfa Blogger WordPress Sitesini Google’da Listeleme
0

WordPress Sitesini Google’da Listeleme

WordPress Sitesini Google’da Listeleme
185
0

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, yeni web sitelerini otomatik olarak tespit edip listelemekte oldukça iyidir. Ancak bazen web sitenizi otomatik olarak listeleyemez. Google, çoğu web sitesi için en büyük trafik kaynağı olduğundan, web sitenizi hemen Google’da listelemeyi sağlamak önemlidir. Bu makalem de, WordPress sitenizi Google’da listelemeyi kolayca nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

Web sitenizi neden Google’da listelemelisiniz?

Google, çoğu web sitesinin en çok trafik ve ziyaretçi kaynağıdır. Bir blog başlatmak veya web sitenizi yayınlamak konusunda ciddiyseniz, web sitenizi Google’da en kısa zamanda listelemeniz gerekir.

Eğer WordPress SEO en iyi uygulamalarını takip ediyorsanız, Google gibi arama motorları web sitenizi otomatik olarak bulabilir. Ancak bu biraz zaman alabilir ve potansiyel okuyucu kitlesini kaçırabilirsiniz.

Ancak bu süreci kolayca hızlandırabiliriz. WordPress siteniz Google’da nasıl listelenir bir göz atalım.

Google’da WordPress Sitenizi Listeleme

Başlamadan önce, bir Google Web Yöneticileri Aracı hesabı (Search Console olarak da bilinir) oluşturmanız gerekir.

1. Adım: Arama Motoru Görünürlüğü için WordPress Ayarlarını Kontrol Edin

Web Yöneticisi Araçları hesabınızı kurduktan sonra, WordPress sitenizin arama motorları tarafından görülebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu, Ayarlar»Okuma  sayfasına gidip Arama Motoru Görünürlüğü seçeneğine giderek kontrol edebilirsiniz.

Bu seçenekle onay işaretini kaldırdığınızdan emin olun, böylece arama motorları web sitenizi tarayabilir.

Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Adım 2: Yoast SEO Eklentisini Kurma

Yapmanız gereken bir sonraki şey, Yoast SEO eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirme sonrasında, WordPress yönetici menüsünde SEO etiketli yeni bir öğe göreceksiniz. Eklentinin ayarları sayfasını görmek için tıklayıp devam edin.

3. Adım: Google Search Console’u WordPress ile Bağlama

Artık Yoast SEO uygulamasını yüklediniz, web sitenizi Google Search Console’a eklemeniz gerekiyor. Bunu, Google arama konsolu hesabınızın içindeki Mülk Ekle  düğmesini  tıklayarak yapabilirsiniz.

Web sitesi alanında, tam web sitesi URL’sini eklemelisiniz. Tarayıcınızın URL çubuğundaki gördüğünüz adresin aynı URL’sini kullanmanız önemlidir. WWW veya www olmayan yanı sıra HTTPS ile eklemelisiniz.

Web sitesi URL’sini ekledikten sonra, sizi bu web sitesinin sahibi olduğunuzu doğrulamanız gereken doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Sahipliği doğrulamak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. En kolay yol, “HTML etiketi” olarak adlandırılan Alternatif yöntemler sekmesi altında listelenir. Size kopyalamanız gereken bir meta kodu verecektir.

Ardından, WordPress yönetici alanınıza geri dönün ve SEO »Genel sayfasını ziyaret edin. Gelen Web Yöneticisi Araçları sekmesinde, Google verification code alanına meta kodu yapıştırın.

İşiniz bittiğinde, Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın. Şimdi Google arama konsolu hesabına dönün ve Doğrula düğmesine tıklayın. Web sitesi sahipliğiniz başarıyla doğrulanacaktır.

Adım 4: XML Site Haritalarını Ayarlama

Siteniz doğrulandıktan sonra, WordPress yönetici alanında SEO »Genel  sayfasına gitmeniz ve Özellikler sekmesini tıklamanız gerekir. Ardından, XML site haritalar kısmını kaydırmanız ve açmanız gerekir.

Bundan sonra, WordPress’te XML site haritalarını doğru şekilde kurmak için Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklayın.

Site haritalarınızı görüntülemek için, XML site haritaları başlığının yanındaki soru işareti simgesini tıklayabilirsiniz. Tüm XML site haritalarınızı görmek için takip edebileceğiniz bağlantıyı görüntüler.

Ardından site haritanızı Google web yöneticisi araçlarına göndermeniz gerekir. Site Haritaları, Google arama botlarının yeni içeriğinizi kolayca bulup dizine eklemesine yardımcı olur.

5. Adım: XML Site Haritalarını Google Search Console’a Gönderme

Google arama konsolu hesabınıza giriş yapın ve web sitenizi seçin.

Ekranın sol tarafındaki Tara »Site Haritalarına gitmeniz gerekiyor.

Ardından, ekranınızdaki Ekle / Test Site Haritası düğmesini tıklamanız ve site haritası URL’nizi eklemeniz gerekir.

Ana site haritanız sitemap_index.xml şeklindedir ve sitenizdeki diğer tüm site haritalarına bağlantılar içerir. Buraya ana site haritası bağlantısını göndermeniz gerekir. Google, web sitenizdeki diğer tüm site haritalarını otomatik olarak tarar.

Bu adımlarla işiniz bittiğinde, site analizi kontrol etmek için Google arama konsolu hesabınızı ziyaret edebilirsiniz. Google web sitenizi tarar ve dizine ekledikten sonra, arama konsolunda raporları görmeye başlarsınız.

Arama sıralamalarını etkileyen diğer bir önemli faktör, web sitesi hızıdır. Daha yavaş web siteleri, kullanıcı deneyimi için kötüdür ve genellikle daha hızlı web sitelerinden daha az sıralanır.

Böylelikle yeni web sitenizi Google aramalarında hızlı bir şekilde görünmesini sağlamış olursunuz.

(185)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir