Anasayfa Blogger WordPress’e SSL ve HTTPS Ekleme
0

WordPress’e SSL ve HTTPS Ekleme

WordPress’e SSL ve HTTPS Ekleme
245
0

HTTP’den HTTPS’ye geçmek ve WordPress sitenize bir SSL sertifikası yüklemek mi istiyorsunuz? Bu makalede, size WordPress’de SSL ve HTTPS ekleme yöntemlerini göstereceğim.

Endişelenmeyin, SSL veya HTTPS’in ne olduğunu bilmiyorsanız. Bunu da açıklayayım.

Kişisel bilgilerinizi her gün, farklı web siteleriyle, satın alma işlemi yapıyor veya basitçe giriş yaparak paylaşıyoruz.

Veri aktarımını korumak için güvenli bir bağlantı oluşturulması gerekir.

İşte o zaman SSL ve HTTPS gelir.

HTTPS veya Güvenli HTTP, kullanıcıların tarayıcısı ile sunucunuz arasındaki bağlantıyı koruyan bir şifreleme yöntemidir. Bu, bilgisayar korsanlarının bağlantıyı izlemesini zorlaştırıyor.

Her site, tanımlama amacıyla benzersiz bir SSL sertifikasına sahiptir. Bir sunucu HTTPS üzerinde olduğu iddiasındaysa ve sertifikanın uyuşmaması durumunda, çoğu modern tarayıcı, kullanıcıyı siteye bağlanmasını önleyecektir.

Şimdi muhtemelen merak ediyorsunuz; neden HTTP’den HTTPS’ye geçip bir SSL sertifikası yüklemeliyiz diye?

Neden HTTPS ve SSL’ye ihtiyacınız var?

Bir e-ticaret web sitesi işletiyorsanız, ödeme bilgilerini topluyorsanız özel olarak SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır.

Stripe, PayPal Pro, Authorize.net gibi çoğu ödeme sağlayıcıları SSL kullanarak güvenli bir bağlantıya sahip olmanızı gerektirir.

Son zamanlarda Google, arama sonuçlarında HTTPS ve SSL’yi sıralama sinyali olarak kullanacaklarını açıkladı. Bu HTTPS ve SSL kullanarak sitenizin iyileştirmeye yardımcı olacağı anlamına gelir SEO.

Genellikle SSL ve HTTPS WordPress web sitemizi yavaşlatmaz mı diye soruluyor? Gerçekte, hız farkı ihmal edilebilir, dolayısıyla bu konuda endişelenmemelisiniz.

Bir WordPress Sitesinde HTTPS / SSL Kullanma Koşulları

WordPress’de SSL kullanma şartları çok yüksek değildir. Tek yapmanız gereken bir SSL sertifikası satın almak.

Bazı WordPress hosting firmaları sağladıkları hizmetlerin yanın da ücretsiz SSL sunuyor. Barındırma sağlayıcınız ücretsiz bir SSL sertifikası sunmuyorsa, onlara SSL Sertifikaları satıp satmadıklarını sorun.

Ayrıca Godaddy gibi sağlayıcılardan SSL satın alabilirsiniz .

Bir SSL Sertifikası satın aldıktan sonra web barındırma sağlayıcısından sunucunuza kurmasını istemelisiniz.

Bu oldukça açık bir süreçtir.

WordPress’i SSL ve HTTPS Kullanacak Şekilde Kurma

Yeni bir siteye başlıyorsanız ve / veya sitenizde her yerde HTTPS kullanmak istiyorsanız, site URL’nizi güncellemeniz gerekir.

Bunu Ayarlar »Genel bölümüne gidip WordPress ve site URL adres alanlarınızı güncelleyerek yapabilirsiniz.

Şimdi, mevcut sitenize SSL ekliyorsanız, HTTP’den HTTPS’ye WordPress SSL yönlendirme ayarlamanız gerekir.

Bunu, .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyerek yapabilirsiniz :

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 
RewriteRule ^(.*)$ https://www.yoursite.com/$1 [R,L]
</IfModule>

Yoursite.com’u sitenizin URL’si ile değiştirmeyi unutmayın.

Nginx sunucularıysanız (çoğu kullanıcı değildir), HTTP’den HTTPS’ye yönlendirmek için aşağıdakileri eklemelisiniz:

server {
listen 80;
server_name yoursite.com www.yoursite.com;
return 301 https://yoursite.com$request_uri;
}

Bu adımları izleyerek, tüm sitenizin URL’si ve içeriği SSL üzerinde olacağından, WordPress HTTPS çalışmıyor hatasından kaçınacaksınız.

WordPress site yönetim alanınıza veya oturum açma sayfalarınıza SSL ve HTTPS eklemek istiyorsanız, wp-config.php dosyasında SSL’yi yapılandırmanız gerekir.

Wp-config.php dosyanızdaki “That’s all, stop editing!” Satırının üstüne şu kodu ekleyin:

define('FORCE_SSL_ADMIN', true);

Özel Sayfalardaki SSL ve WordPress HTTPS Kurulumu

Şimdi, eğer herhangi bir nedenle, yalnızca sitenizin belirli sayfalarında HTTPS ve SSL eklemek istiyorsanız, WordPress HTTPS (SSL) adlı eklentiye ihtiyacınız olacaktır .

Yapmanız gereken ilk şey WordPress HTTPS (SSL) eklentisini yükleyip etkinleştirmektir.

Lütfen bu eklentinin bir süredir güncel olmadığına dikkat edin, ancak sorunsuz çalışıyor ve güvenle kullanılabilir.

Etkinleştirme üzerine, eklenti WordPress yöneticinize HTTPS etiketli yeni bir menü öğesi ekleyecektir. Eklentinin ayarlar sayfasını açıp aşağıdaki kontrolleri gerçekleştirin.

Ayarlar sayfasının ilk seçeneği SSL sunucunuzu girmenizi ister. Çoğunlukla alan adınız budur. Ancak, siteyi bir alt alan üzerinde yapılandırıyorsanız ve sahip olduğunuz SSL sertifikası ana alan adınız için ise kök alan adını gireceksiniz. Web barındırma sunucunuz tarafından sağlanan bir paylaşılan SSL sertifikası kullanıyorsanız alan adınız yerine sağladığı barındırma bilgilerini girmeniz gerekir.

Bazı durumlarda, geleneksel olmayan bir SSL ana bilgisayar kullanıyorsanız ve farklı bir bağlantı noktası kullanmanız gerekiyorsa, bağlantı noktası alanına ekleyebilirsiniz.

Force SSL Administration setting, WordPress’in tüm yönetim alanı sayfalarında HTTP’leri kullanmasını zorlar. WordPress admin alanınıza gelen tüm trafiğin güvende olduğundan emin olmak için bu kutuyu işaretlemeniz gerekir.

Bir sonraki seçenek, Force SSL Exclusively. Bu kutuyu işaretlerseniz, SSL’yi zorla seçeneğini işaretlediğiniz sayfalarda yalnızca SSL kullanılır. Diğer tüm trafik normal HTTP URL’sine gidecek.

Bu, yalnızca alışveriş sepeti, ödeme, kullanıcı hesabı sayfaları vb. Gibi belirli sayfalarda SSL kullanmak istiyorsanız çalışır.

Eklenti ayarlarınızı saklamak için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklayın.

HTTPS’yi yalnızca belirli sayfalar için kullanmak istiyorsanız, o sayfaları düzenleyin ve SSL’yi zorla onay kutusunu işaretleyin.

İşlemi tamamladığınızda, Chrome’da ve diğer tarayıcılarda site kilidinin yeşil olduğundan emin olmak için sayfanızı ziyaret edin.

Tamamı bu kadar, umarız bu yazı size WordPress’de HTTPS ve SSL eklemenize yardımcı olmuştur. Makaleme yorum katarak yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını söyleyebilirsiniz.

(245)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir