Anasayfa Mobil Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler
0

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler
55
0

Yeni telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

 

Peki yeni akıllı telefon satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

Yeni bir akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Piyasada birçok akıllı telefon mevcut. Özellikleri ve fiyat etiketleri farklı. Birçok kullanıcı, yeni telefon alırken hatalar yapabiliyor. Haliyle yeni bir telefon alırken öncelikle “Neye ihtiyacınız var?” sorusunu kendi kendinize sormalı, ardından da “Ne kadar bütçeniz var?” bunu belirlemelisiniz. En önemli iki unsur olarak bunları gösterebiliriz. Şimdi bir sıralama yaparak dikkat etmeniz gereken unsurları kısaca anlatalım…

NE İSTİYORSUNUZ, ÖNCELİKLERİNİZ NELER? Bazı kullanıcılar öncelik olarak “pil ömrüne” önem verirken bazıları “büyük ekran” seçer, bazıları ise tercihlerini “kameralardan” yana yapar. Haliyle siz de yeni bir ürün alırken size en çok lazım olan detayları ön plana alarak hareket etmelisiniz.

Örneğin, yalnızca kamera ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgilenen bir kullanıcı için phablet kategorisinde, kalemli bir mobil cihaz tercih etmek pek doğru olmayacaktır.

Çünkü bu tip cihazların sunduğu kendine has özellikleri neredeyse hiç kullanmayacaktır. Böyle tercihler yapan, ama daha sonra aldıkları cihazların birçok özelliğini kullanmayan çok kişi var. Boşa para vermek istemezsiniz, değil mi?

EN YÜKSEK FİYATLISI EN İYİSİ Mİ? Birçok konuda olduğu gibi akıllı telefon pazarında da bu kural unutulmamalı. Eğer yalnızca internette gezinmek ve aramalar yapmak istiyorsanız, bunu yalnızca 2 bin liranın üzerinde fiyatı bulunan telefonlarla değil, bin liranın altındaki ve güncel yazılımlı telefonlarla da yapmanız mümkün.

Önceki sayfadaki maddeyi de hatırlatarak, ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra bütçenize en uygun modelleri belirlemenizde fayda var.

GARANTİ ŞARTLARINA VE TEKNİK SERVİS İMKANLARINA DİKKAT Bu, özellikle “daha uygun fiyatlı olsun” amacıyla yurt dışından getirilen telefonlar için önemli. Bazı telefonların ülkemizde de garantisi bulunuyor ve teknik servis desteği alabiliyorsunuz.

Ama bir de ülkemizde garanti desteği olmayan telefonlar var. Diyelim ki uygun fiyata yurt dışından telefon aldınız, ama ülkemizde servisi yok. Akıllı telefonlardaki en ufak arızalar bile ciddi maliyetler doğurabiliyor ve böyle bir durumla karşılaşırsanız tasarruf yapayım derken daha zararlı konuma gelebilirsiniz. Bu yüzden seçimlerinize dikkat etmenizde fayda var.

İTHALATÇI MI DİSTRİBÜTÖR GARANTİSİ Mİ? Ayrıca ithalatçı ve distribütör garantisi arasında seçim yapmak da oldukça önemli. Burada ithalatçı garantisi biraz daha ucuz oluyor ancak garanti konusunda ufak dezavantajarı içeriyor.

DENEMEYİ UNUTMAYIN Almak istediğiniz cihazlar için araştırma yapmanız ve yazılanları okuyarak hareket etmeniz gayet normal. Ancak sadece yazılanları okuyarak bir sonuca varamazsınız.
Bunun için de devreye pratik bilgiyi, yani kendi deneyimlerinizi sokmalısınız. Çünkü duyduklarınız ve öğrendikleriniz, sizi bir noktaya kadar tatmin eder.

Asıl kararı vermesi gereken kişi sizsiniz ve dolayısıyla kendinizi de yine siz ikna etmelisiniz. Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya giderek o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin. Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.

Örneğin 3 telefon arasında mı kaldınız? Mağazaya giderek o 3 telefonu da sırasıyla deneyin. Tutuş hissine, kullanılabilirliğine, ihtiyacınız olan özelliklere göz atın ve kendi karşılaştırmanızı yaptıktan sonra kendi kararınızı verin.

Böylesi içinize sinecektir ve doğru tercihi yapabileceksiniz.

(55)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir