Anasayfa Bilinmesi Gereken Telefondaki interneti ortak paylaşıma açma

Telefondaki interneti ortak paylaşıma açma

Telefondaki interneti ortak paylaşıma açma
63
0
Bazı ortamlarda internetin olmadığı durumlarla karşılaşmışınızdır. Bu ortamda birden fazla cihazın kullanılması ve mutlaka internete bağlanılması gerektiğini düşünelim. Yapmamız gereken cep telefonumuzdan var olan interneti ortak paylaşıma açmak. Bunu nasıl yaparız anlatayım.

İnterneti ortak paylaşıma açma

Birçok cihazın kablosuz ağlara bağlanabildiği düşünüldüğünde etrafta bir kablosuz ağın olmasının internet erişimi için yeterli olacağını öngörebiliriz. Ancak bulunduğumuz yerde böyle bir ağ yoksa ne yapacağız? İşte burada imdadımıza telefonumuzdaki interneti kablosuz olarak paylaştırma teknolojisi yetişiyor.

İngilizce’de Tether ya da HotSpot adı verilen özellik bize cep telefonun internetini kablosuz olarak paylaştırma imkanı sunuyor. Önceleri kablolu olarak kullanılabilen bu teknoloji akıllı telefonlar ile birlikte kablosuza terfi etti. Cep telefonu üzerinden internet bağlantısını kablosuz olarak paylaşma hizmeti olarak tanımlayabileceğimiz bu fonksiyon operatörler tarafından pek hoş karşılanmıyor.

Hatta ABD’de bazı operatörler bir dönem Tether yapabilen uygulamaları online yazılım marketlerinden kaldırtma teşebbüsünde bile bulunmuşlardı.

Akıllı telefonların ilk dönemlerinde üçüncü parti yazılımlarla sağlanan bu özellik belli bir süre sonra işletim sistemi üreticileri tarafından da kabul gördü.

Tabiki internet paylaşımını açmadan önce bilmemiz gerekenler

Son 1-1,5 yıldır ise birçok akıllı telefon mobil işletim sisteminde standart olarak bu özellik bulunuyor. Genelde Ayarlar menüsünde bulunan ‘İnterneti Paylaş‘ ya da ‘Kişisel Erişim Noktası Oluştur’ bölümünden aktif hale getirilen bu hizmeti kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor:

  • Öncelikle bu servis pili sömüren bir uygulama. Çünkü bulunduğunuz yerde bir Wi-Fi alan oluşturduğundan telefonun pili çok çabuk bitiyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.
  • Kişisel erişim noktası oluştururken ayarlar kısmında şifre vermeyi unutmayın. Yoksa herkes ağınıza girip internetinizi sömürebilir.
  • Kullanılan internetin operatörünüz tarafından üye olduğunuz data paketinden düştüğünü unutmayın. Çok fazla dosya indirimi ya da sürekli video izlemek gibi eylemlerden uzak durun. Paketiniz hızlı bir şekilde tükenebilir. Bu yüzden video izlemek ya da büyük boyutlu dosya alıp/göndermek gibi işlemlerden kaçının
  • Böyle bir özelliği aktif hale getirdiğinizde birçok işletim sisteminin en fazla 5 cihaza kadar bağlantı izni verdiğini unutmayın. Zaten çok fazla bağlantı internetinizin de yavaşlamasına sebep olacağından önerilmez.
  • Paylaştığınız internetin hızının cep telefonu şebekesinin durumuna ve baz istasyonuna olan uzaklığınıza bağlı olduğunu unutmayın.

Böylelikle kapsama alanında bulunan çevremizdeki cihazların internet erişimini sağlamış oluyoruz.

(63)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir