Anasayfa Nasıl Çözülür? APK nedir ve APK dosyası nasıl yüklenir?

APK nedir ve APK dosyası nasıl yüklenir?

APK nedir ve APK dosyası nasıl yüklenir?
129
0

Android tabanlı akıllı telefonların uygulamaları bu uzantıyla görürüz ama ne olduğunu merak ederiz. Peki APK nedir? APK nasıl yüklenir?

 

Akıllı telefonunuzu karıştırdığınızda veya bu işle haşır neşir olduğunuzda karşınıza “.apk” uzantılı dosyalar çıkacaktır. Peki bu APK nedir? APK kurmak güvenli midir?DIşarıdan telefona APK nasıl yüklenir? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

APK nedir?

APK, terim olarak “Android platformunda kullanılan öntanımlı paket dosyası formatı” olarak tanımlanmaktadır. Açılımı Android Application Package şeklindedir ve özel yazılımla telefonda ulaşılabilir. Bilgisayarlarınızda bulunan Setup dosyalarının Androidtelefonlardaki halidir. Telefonunuza yüklemek istediğiniz uygulama veya oyunun tüm ögelerini içerir. Zarar görmesi veya fırmatının değiştirilmesi halinde kurulumu yapılamaz ve tekrar çalışmaz.

APK Yüklemek Güvenli Midir?

Doğru soru cevaba ulaştıracaktır. “Güvenilir kaynaklardan olmayan bir uygulamayı telefona yüklemek güvenli midir?” esas soru olacaktır. 3. taraf yazılımlarının ürettiği ve müdahale ettiği yazılımlarda güvenlikten bahsetmek biraz zor olabilir. Tamamen zararlıdır denilmese de sorun çıkmaması için bir neden yoktur.

Şunu da belirtmek gerekir ki Google Play Store‘a yüklenen uygulamaların olabildiğince güvenli olması için uğraşılır. Bu hem sistemin tıkanmasını engeller hem de prestij kaybetmesinin önüne geçilebilir. Google gibi bir firma Play Store‘a güvenli olmayan uygulamaları kolay kolay barındırmaz. Ama dışarıdan eklenen APK dosyalarına müdahale mümkün olduğundan istenilen izinleri artırarak telefonunuzdaki verileri kendine açık hale getirebilir. Bu da istenilmeyen sonuçlara neden olabilir.

APK Dosyası Nasıl Yüklenir?

APK dosyası yüklemek için telefonunuzdan bu iznin verilmesi gerekir. Telefonun o ayarını değiştirmediğiniz taktirde uygulamayı yüklemenizin bir yolu bulunmuyor. Bunun için de şu aşamaları takip etmelisiniz:

    1. Telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girin.
    2. Ayarlar’dan “Güvenlik” bölümüne girin.
    3. Güvenlik ayarları bölümündeki “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini işaretleyin.

 

Artık APK dosyası telefona yükleme işlemini yapabilirsiniz. Play Store dışından oyun ve uygulama yükleme yaptıktan sonra eski ayara dönmenizde fayda var.

(129)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir