Anasayfa Mobil iPhone X ve Galaxy Note 8’in farkı
0

iPhone X ve Galaxy Note 8’in farkı

iPhone X ve Galaxy Note 8’in farkı
62
0

Teknoloji dünyasının iki dev ismi Apple ve Samsung geçtiğimiz aylarda yeni amiral gemilerini tanıttı. Peki bu yıla damgasını hangi telefon vurdu.

 

 

İki cihazda su altında kullanılabiliyor. Ancak Galaxy Note 8’in bu alandaki performansının iPhone X’i geride bıraktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira Note 8 IP68 sertifikası ile 1.5 metre derinlikteki suda 30 dakikaya kadar su geçirmeden kalabiliyor. IP67 sertifikalı iPhone X ise 1 metre derinliğindeki suda 30 dakikaya kadar kalabiliyor.

>> Galaxy Note 8, 162.5 x 74.8 x 8.6 mm boyutlara ve 195 gram ağırlığa sahip. iPhone X ise 143.6 x 70.9 x 7.7 mm boyutlarında ve 174 gram ağırlığında.

>> Rakibine kıyasla daha ağır olan Note 8, rakibine oranla daha büyük bir ekrana ev sahipliği yapıyor. Galaxy Note 8‘in 6.3 inçlik ekranı inç başına 521 ppi piksek yoğunluğuna ve 1.440 x 2.960 QHD+ çözünürlüğe sahip.

>> Apple’ın 5.8 inçlik OLED Süper Retina ekrana sahip amiral gemisi iPhone X ise , 458 piksel yoğunluğuna ve 1,125 x 2,436 çözünürlüğe sahip.

>> İki telefonda Face ID yani yüz tanıma teknolojisine ev sahipliği yapıyor. Ancak bu alanda karanlıkta daha iyi performans sergileyen iPhone X’in rakibinin bir adım önünde bulunduğunu belirtmemiz lazım.

>> İki telefon da HDR‘yi destekliyor. Galaxy Note 8, S Pen kullanımı ile ön plana çıkıyor. Apple’ın amiral gemisi ise beyaz dengesini otomatik olarak ayarlayan True Tone Display ve 3D Touch ile ön plana çıkıyor.

>> İki telefonda da sonsuz ekran bulunuyor. Ancak kenarları kavisli bir yapıya sahip olan Note 8’in bu alanda bir kullanım rahatlığı sağladığını söylemek mümkün.

>> iPhone X, her ikisi de 12 MP çözünürlüklü f / 1.8 diyafram genişliğine sahip geniş açılı ve f / 2.4 diyafram genişliğine sahip telefoto kamera ile geliyor.

>> Samsung’un ilk defa çift arka kameraya yer verdiği Note 8’in de her iki kamerası 12 MP değerinde.

>> Galaxy Note 8‘in ön kamerası 8MP çözünürlük ve f / 1.7 diyafram değerine sahipken, iPhone X‘in kamerası 7 MP çözünürlük f / 2.2 diyafram değerine sahip.

>> iPhone X, 60fps 4K, 240fps Full HD video çekebiliyorken Note 8 30 fps 4K, 60fps Full HD video çekebiliyor.

>> iPhone X’te 3 bin mAh’ın biraz altında bir bataryaya sahip, Note 8’de bu değer ise 3 bin 300 mAh. iPhone X, hızlı şarj özelliği sayesinde 30 dakika içinde sıfırdan % 50‘ye kadar şarj olabiliyor. İki cihaz da hem kablosuz hem de hızlı şarj işlemlerini destekleyen.

>> Türkiye satış fiyatları göz önünde bulundurulduğunda Note 8’in benzer özelliklere sahip daha uygun fiyatlı bir model olarak tanımlamak mümkün.

Akıllı telefon piyasasının iki büyük rakibi 2017’de Galaxy Note 8 ve iPhone X modelleri ile karşı karşıya geldi. Tasarım açısından benzerlikler gösteren cihazların ikisi de çerçevesiz ekran ile karşımıza çıkıyor.

Bunun haricinde hem Note 8 hem de iPhone X’in arka tarafı tamamen camdan oluşuyor, iki telefon da metal bir çerçeveye ev sahipliği yapıyor.

(62)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir