Anasayfa Bilinmesi Gereken Google’da ilk sayfada çıkmak

Google’da ilk sayfada çıkmak

Google’da ilk sayfada çıkmak
126
0
Google’da ilk sayfada ve ilk sırada çıkmak için kendi blogumda uyguladığım ve başarılı olan tüm yöntemleri anlatmamı ister misiniz ?

Gerçekten işe yarayan yöntemleri ?

>> Site İçi SEO
>> Anahtar Kelime Analizi
>> İçerik Yazımı
>> Site Dışı SEO

 

 

 

Google’da ilk Sayfada Çıkmak İçin Google Mantığını Anlamak

Google’da üst sıralara çıkmak için öncelikle google’ın nasıl çalıştığını anlamakta büyük fayda var.

#Diyelim ki bir iş için mülakata gireceksiniz. Mülakat öncesinde mülakat ile ilgili araştırma yapmaz mısınız ? Daha önce mülakata giren kişilere ne sormuşlar ? Neye dikkat etmişler ? Ne şekilde cevap verenler şeçilmiş, ne şekilde davrananlar şeçilmemiş ?

Aynı mantık google’da ilk sırada çıkmak için de geçerli. Önce google’ın sizden beklentisini çok iyi anlamalı ve google’da üst sıralara çıkmak için içeriklerinizi hazırlarken google sizden ne istiyorsa onu vermelisiniz.

Google bir içeriğin sıralamasını neye göre belirliyor ?

#Google bir içeriğin sıralamasını belirlemek için 200’den fazla kriter çerçevesinde inceleme yapıyor.

Google aramalarda üstte çıkmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri de sitenizin teknik altyapısı. Teknik alt yapıdan kastım ise sitenizin ne kadar hızlı ve SEO uyumlu bir kodlamaya sahip oluşu.

200’ün üzerinde google sıralama kriteri arasında hız o kadar önemlidir ki, bu 200 faktörün ilk en önemli ilk 3 maddesinden biri olarak nitelendirebiliriz.

Site hızınızı bir binanın temeli olarak düşünebilirsiniz. Eğer temel sağlam olmazsa, üzerine ne kadar sağlam bir bina inşaa ederseniz edin, o bina ayakta kalmayacaktır.

#Site hızı da aynı şekilde. eğer siteniz yeteri kadar hızlı değilse, içerikleriniz ne denli kaliteli olursa olsun, site içi SEO’nuz ne kadar sağlam olursa olsun ya da anahtar kelime analizin muazzam seviyelerde olsun yine de fark etmez.

O içeriğin google’da ilk sırada çıkma şansı nerede ise 0’dır.

Sitenizi google’da üst sıralara çıkartmak adına dikkat etmeniz en önemli noktalardan birisi de Site İçi SEO.

Peki nedir bu site içi SEO ?

 

En kısa açıklama ile; bir içeriği yazarken, o içeriği google’ın kriterleri doğrultusunda yazmak.

Google botları her gün milyonlarca sayfa inceliyor ve bu sayfaların ziyaretçi ile etkileşimi ölçüyor. Tabi bu incelemeleri sonucu belirli bir istatistiğe ve tecrübeye sahip oluyor.

#Ziyaretçinin neyi seydiğini, neyin okunduğunu bilecek kadar tecrübeye sahip olduğu için, yazılan içeriklerde belirli kriterler arıyor.

Google’ın istediği gibi bir içerik inşa etmekte google da üst sıralara çıkmak adına büyük bir şans elde etmek anlamına geliyor.

Peki google’ın tam olarak nasıl bir sayfa inşası istiyor ?

İçeriklerinizi bu yazıma göre hazırlamanız, google aramalarında üst sıralara çıkmak adına size büyük katkı sağlayacaktır.

Google aramada ilk sırada çıkma sadece teknik kısımlarlar da bitmiyor tabii ki. Teknik kısmın yanında yazı içeriğiniz de büyük önem taşıyor.

#Google arama motorunda üst sırada çıkmak adına yazılarınızı kendi kelimelerinizle değil, potansiyel ziyaretçilerinizin kelimeleri ile yazmak durumundasınız.

Yani, potansiyel bir ziyaretçinin google’da aratma terimi ne veya neler ise, siz de o terimlere yazınızda yer vermelisiniz ki google yazınızla, potansiyel ziyaretçinin aratması arasında bir bağlantı kursun ve size o potansiyel ziyaretçinin arama sonucunda bir yer versin.

Bunun içinde bir konuda yazı yazmadan önce potansiyel ziyaretçilerin o konu ile ilgili aratma kelimelerini araştırma yaparak öğrenemeniz gerekli.

İşte SEO’da biz buna tam olarak anahtar kelime analizi yapmak diyoruz. Yani google’da hangi kelimeler ne kadar aratılıyor ? Bunu öğrenceğimiz araştırma.

Peki Anahtar kelime analizi nasıl yapılır ?

Google’da 1. sırada çıkmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise, kesinlikle kopya içerikten uzak, özgün ve kaliteli içerik üretmekten geçiyor.

#Emek hırsızlığı yaparak, size ait olmayan bir içeriği sitenizde yayımlayarak, google’dan o içeriği üst sıralara çıkartmasını beklemeniz ( yanlışı bir kenara bırakıyorum ) yapacağınız en büyük zaman kaybı olur.

Çünkü kopya içerikle asla ve asla google’da üst sıralarda yer alamazsınız !

1-Bu yüzden google’da üst sıralarda çıkmanın yolu özgün, kaliteli ve SEO uyumlu makale yazımında geçiyor.

2-Aynı zamanda içeriğinize eklediğiniz resimlerin de google’ın istediği şekilde, yani SEO uyumlu resim optimizasyonu yapılmış bir şekilde eklenmesi gerekiyor.

3-Yazılarınızın okunabilirlik derecesi de google’da ilk sayfada çıkmak adına oldukça önemli bir diğer faktör.

Peki okunabilirlik derecesi yüksek bir yazı nasıl olmalı ?

  • Paragraf uzunlukları max 3 ila 5 cümle arası olmalı
  • Satırlar boşlukları, yazı boyutu ile orantılı olmalı
  • Cümleler basit kelimelerle kurulmalı
  • Yazı arka planı ve yazı rengi gözü yormamalı

4-İstikrar: Eğer sitenizde bir hafta içerisinde 5 içerik üretip, diğer hafta hiç bir içerik üretimi yapmıyorsanız, bu google’ın gözünde haftada 1 içerik girmekten daha kötüdür.

Yani haftada kaç içerik ürettiğiniz önemli değil. Önemli olan haftada bir içerik üretseniz de bunu her hafta istikrarlı bir şekilde sürdürmeniz.

Sürekliliğiniz Google’da ilk sayfada çıkmak adına önemli bir ölçek.

5-Aşağıdaki gördüğünüz grafik Google sıralamasının ilk sayfasındaki ilk 10 sitenin herhangi bir anahtar kelime üzerinde ortalama yazı uzunluğunu göstermekte.

#Buradan çıkartacağım sonuç ise, google’da ilk sayfada çıkmak istiyorsanız, uzun içerikler yazmalısınız.

Tabii sırf içeriğinizi 2000 kelime ulaştırmak içinde bir cümlede anlatılacak şeyi üç cümlede anlatmaya kalkmayın. Şunu unutmayın ki google sıralamanızı ziyaretçiniz belirler. O yüzden yazılarınızı insanlara yazın, google robotlarına değil.

6-Yazılarınızı yazarken, bir çok yazıdan oluşan bir ağ örün.

Nasıl yani ?

Şöyle ki; Mesela, Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı bu yazımın planını nereden baksanız 5 ay öncesinden yapmıştım.

Bu yazı fikri aklıma geldiğinde google’da üst sıralarda çıkmak için bir çok faktör olduğunu ve bunun bir ağ örmek adına muazzam bir fırsat olduğunu fark ettim.

7-Site içi linklemeyi bir alışkanlık haline getirin. Site içi linklemeniz, yani içerikleriniz arası verdiğiniz linkler ne kadar güçlü olursa,

Yazınızda o kadar güçlü olur ve google’da üst sıralarda yer alma şansı o kadar yüksek olur.

Nasıl yani ?

Bunu bir göz hastanesi olarak düşünün; Diyelim ki katarakt ameliyatı olacaksınız ve doktor ameliyat öncesi kalbinizde herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek isteyecek ve sizi kardiyolojiye gönderecektir. Ya hastanede kardiyoloji bölümü yoksa ?

Ya da kardiyoloji bölümü olsa bile göz doktorunun ameliyat öncesi hiç bir şekilde kalp ile alaklı kontrol için sizi kardiyolojiye yönlendirmediğini bir düşünün.

Bir hastanın gözünden bu durum nasıl görünecektir ? Tabii ki de profesyonellik dışı bir hastane olarak.

#Sizin içerikleriniz için de aynısı geçerli. Yani diyelim ki siz de Google’da ilk sayfada çıkmak başlıklı bir yazı yazıyorsunuz ve yazınızda anahtar kelime analizini çok iyi yapmalısınız diyorsunuz ancak nasıl yapılacağını anlatan bir yazınız yok.

Ya da öyle bir yazınız olsa bile Google’da ilk sayfada çıkmak yazınızda anahtar kelime analizi yazınıza link vermiyorsunuz ? Bu ziyaretçinin gözünde nasıl bir izlenim bırakacaktır ? Aynı hastane gibi. Profesyonellik dışı.

#Ziyaretçide böyle bir izlenim bırakmak aynı zaman da google’ında böyle bir izlenime sahip olmasına neden olacak, google’da içeriğinizi profesyonellik dışı görecek ve google’da üst sıralarda yer alma şansınız düşecektir.

Site Dışı SEO

Google’da ilk sayfada çıkmak adına tüm teknik, içeriksel ve analiz kısımlarını tam anlamıyla dört dörtlük tamamladıktan sonra odaklanmanız gereken en önemli nokta site dışı SEO

Nedir bu site dışı SEO ?

#Site dışı SEO’dan kastım ise, aldığınız backlinkler, yani başka sitelerin size verdiği referans linkleri. Tabii şöyle de bir gerçek var;

Siz site içi optimizasyonunu teknik alt yapınızla, kelime analizinizle, Site içi SEO’nuzla, kaliteli içeriğinizle başarılı bir şekilde uyguladığınızda, site dışı SEO kendiliğinden oluşacak, sizin bunun için ayrıyetten uğraşmanıza bile gerek kalmayacaktır.

Çünkü insalar kaliteli üretimlere her zaman backlink sağlayacaktır. Sizi konuşacak, sizden bahsedecek dolayısı ile size link vereceklerdir.

#Tabii yine de bunu tamamı ile oluruna bırakmamalı, google’da ilk sayfada çıkmak adına ayrıca backlink çalışması yapmalısınız.

 

(126)

YAZIYA YORUM KAT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir